Marka sadakati ve tüketici davranışı arasındaki ilişki: Bir üniversite örneği
The relationship between brand loyalty and consumer behaviour: A university sample
- Tez No: 591240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA YAŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşen dünyada sınırların ortadan kalkması ile teknolojik gelişmeler daha da hızlanmış, bunun sonucunda da hemen her sektörde yoğun bir şekilde rekabet oluşmaya başlamıştır. Bu rekabet, tüketiciler adına seçenekleri artırarak karar vermeyi zorlaştırmıştır. Tüketiciler de bu seçenekler doğrultusunda kendilerine en çok faydayı sağlayacak olan, markayı tercih ederken bir sıra karar sürecinden geçmektedirler. Tüketicinin bir markayı tekrar tekrar satın alması olarak ifade edilen marka sadakati, tüketicinin satın aldığı ürün veya markadan tatmin olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Marka sadakati, firmalar açısından markalarının alternatifler arasından sıyrılması ve tüketicinin zihninde farklı bir yerde bulunması anlamına gelmektedir. Cep telefonu örneği taban alınarak marka sadakati ile tüketici davranışı arasındaki ilişkisi odaklı yapılan çalışmada anket yöntemi kullanılarak SPPS istatistik programı yardımıyla güvenirlik, frekans, faktör, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological advances and the disappearance of borders in the world has further accelerated, as a result, have begun to occur in intensive competition in almost every sector. This competition makes it difficult to decide on behalf of consumers options are multiplying. Consumers are also in line with this option, which will provide the most benefit to them, as they go through the decision-making process when choosing a brand. Consumers buying a brand repeatedly expressed as brand loyalty, consumers are not satisfied with the product or brand that arise from the purchase. Brand loyalty, companies stand out in the minds of consumers and their brand of alternative means in terms of being in a different place. Mobile phone sample based on brand loyalty and consumer behavior, relationship-oriented with the help of SPSS statistical software reliability studies using the survey method, frequency, factors regression and correlation analysis were performed.