Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Kampüsü coğrafi bilgi sistemi
Hatay Mustafa Kemal University, the geographical information systems of Tayfur Ata Sökmen Campus
  1. Tez No: 591239
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇOKLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Kampüsü için, Kampüs Coğrafi Bilgi Sistemi çalışmasıdır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Anabilim Dalı, Coğrafi Bilgi Sistemleri programında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, HMKÜ Tayfur Ata Sökmen Kampüsü'nün coğrafyanın saha dışı uygulama alanı ve yöntemlerinden olan, İngilizce adıyla Geographical Information System (GIS), Türkçe karşılığı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) metoduyla laboratuvar ortamında incelenmesi değerlendirilmesi ve bir harita biçimine dönüştürülmesi nezdinde yapılmış bir çalışmadır. Tayfur Ata Sökmen Kampüsü Coğrafi Bilgi Sistemi hazırlanırken izlenilen yol şu şekildedir; TASKBS'nin tasarlanması, çalışma alanının arazi çalışması, coğrafi veri tabanının hazırlanıp sayısallaştırılması, şeklinde sıralanmıştır. Çalışma giriş bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde çalışma sahasının yeri ve sınırları, çalışmanın amacı ve kullanılan meteryal ve yöntem belirtilmiştir. İkinci bölümün içeriğinde ise Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili temel tanımlamalar, CBS'nin tarihçesi, yararları, sınıflandırılması ve bileşenleri gibi temel kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm, Şehir Bilgi Sistemlerinin dar alanlı özet bir versiyonu olan, şehirlere çok benzeyen idari ve fiziki yapıya sahip Kampüs Bilgi Sistemleri hakkında bilgi vermiştir. Son olarak bu bölümde Dünyada ve Türkiye'de bazı Kampüs Bilgi Sistemleri Uygulamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm Mustafa Kemal Üniversitesi'nin kuruluş, gelişim ve coğrafi özellikleri (yağış, nem, bulutluluk, rüzgar vb.) hakkında bilgiler vermektedir. Beşinci ve son bölüm olan Tayfur Ata Sökmen Kampüsü'nün Bilgi Sistemi hakkında üst yapısı hakkında bilgiler içermektedir. Bu bilgiler var olan binalar, yeşil alanlar, ticari ve sosyal alanlar, ulaşım, aydınlatma, otopark vb. yerüstü yapılar hakkında bilgiler vermekte ve harita olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a Campus Geographical Information System study for Tayfur Ata Sökmen Campus in Hatay Mustafa Kemal University. The study was prepared as a master's thesis in the Institute of Social Sciences, the department of Geography, program of Geography Information Systems, Hatay Mustafa Kemal University. The main purpose of this research is to investigate and evaluate the Tayfur Ata Sokmen Campus of MKU in laboratory environment with the method of Geographical Information System (GIS) with English name (Turkish equivalent: Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), which is one of the outside areas of application and methods. This study also aims to transform it into a map format. Geographic Information System, in Tayfur Ata Sökmen Campus, is prepared as follows; listed as designing TASKBS, field work of the study area, preparation and digitization of geographical database. The study consists of four chapters except the introductory chapter. In the introductory chapter (called chapter one), the location and boundaries of the study area, the purpose of the study and the method and material used are indicated. In the second chapter, the basic definitions about GIS, the history, benefits, classification and components of GIS are explained. The third chapter provides information about Campus Information Systems, which is a summary version of the City Information Systems and has administrative and physical structure similar to cities. Finally, some applications of Campus Information Systems in Turkey and around the world are explained in this chapter. The fourth chapter gives information about the establishment, development and geographical characteristics (precipitation, humidity, cloudiness, wind, etc.) of Hatay Mustafa Kemal University . The fifth and last chapter contains information about the Information System and superstructure of Tayfur Ata Sökmen Campus. This information includes existing buildings, green areas, commercial and social areas, transportation, lighting, parking and aboveground structures etc. and this information is presented as a map.