Kriz teolojisinden devrimci ideolojiye selefilik Mısır, Pakistan ve Tunus'ta selefi hareketler
Salafism from crisis teology to revolutionary ideology salafi movements in Egypt, Pakistani and Tunisia
  1. Tez No: 591243
  2. Yazar: MUSA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Selefilik İslam'ın ilk üç neslini model olarak kabul eden gelenekçi ve muhafazakâr bir düşünce biçimi ve dini yorumlama metodu olarak ortaya çıkmış, XIX. yüzyıldan bu yana İslam toplumlarının yaşadığı dini, siyasal ve toplumsal krizlerin sonucu olarak modern bir siyasal ideolojiye dönüşmüştür. İslam'ı tüm sorunlara çözüm sunan total bir ideoloji olarak ortaya koyan Selefi ideoloji, XX. yüzyılın ikinci yarısında İslam coğrafyasında ortaya çıkan dini ve siyasi hareketlerin ve küresel cihat hareketlerinin referans kaynağı olmuştur. Selefilik Arap Devrimleriyle başlayan süreçte gerek siyasi partiler gerekse silahlı örgütler olarak varlık gösteren aktörlerin ideolojik arka planını oluşturmaktadır. Bu çalışmada bir siyasal ideoloji olarak Selefilik olgusu ele alınmakta ve Selefiliğin siyasallaşma süreci Mısır, Pakistan ve Tunus'daki selefi hareketlerin gelişimi üzerinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Salafism emerged as a conservative and traditionalist way of thinking and religious interpratation method, follows the guidance of first three generations (salaf) of İslam. It has become a modern political ideology because of religious, political and social crises İslamic societies had confronted since 19th century. Salafism has become the reference of political and religious movements and global jihad movements founded during the mid-20th century by elaborating İslam as a total ideology provides solutions for all issues and problems. In addition, Salafism offers ideological background for actors; both political parties and armed organizations have appeared with the Arab Spring. In this study, we will investigate Salafism fact as a political ideology and politicization process of Salafism through the Salafi movements in Egypt, Pakistani and Tunisia.