The hydrological impact of Tharthar Lake basin and its importance a field study using geographic information systems (GIS)
Tharthar Gölü havzasının hidrolojik etkisi ve önemi coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılan bir saha çalışması
  1. Tez No: 857554
  2. Yazar: RAAD FARHAN SALEH ALSHGLWE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Su yaşamın temellerinden biri olarak kabul ediliyor, nüfus artışı ve iklim değişikliği nedeniyle dünya su temininde kriz yaşıyor, Irak, ülkenin kurak bir iklime sahip olması nedeniyle su sıkıntısına maruz kalan ülkelerden biri. Su kıtlığını telafi etmenin yollarını bulmak gerekiyor, bunların en önemlisi doğru su yönetimi ve göl suyunun nasıl değerlendirileceğidir. Tharthar Gölü havzası Irak'taki birincil hidrolojik sistemi temsil etmektedir. Bu çalışma, Tharthar Gölü havzasının hidrolojik etkisini araştırıyor ve bölgesel su dinamikleri açısından önemini doğruluyor. CBS'yi güçlü bir araç olarak kullanarak arazi kullanımı, topografya, yağış düzenleri, yüzey suyu akışı ve yeraltı suyu seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli hidrolojik faktörleri analiz etmek için geniş ölçekli bir saha çalışması yürütüldü. Bölgenin çevresel ve tarımsal gerçekliği. Araştırma, doğal ve insan faktörleri arasındaki karmaşık ilişkilerin anlaşılmasına odaklanarak, Tharthar Gölü Havzası'ndaki hidrolojik süreçleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlıyor. CBS, havzanın hidrolojik bileşenlerinin ayrıntılı karakterizasyonuna olanak tanıyarak mekansal analiz ve görselleştirmeyi kolaylaştırmıştır. Buna ek olarak, su akışı modellerine ilişkin doğru tahmin modellerinin geliştirilmesini destekleyerek su kaynakları yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma konusunda bilinçli kararlar alınmasına yardımcı oldu. Saha araştırması ve göl suyu analizi yapıldı. Bu çalışmada, yerel hizmet birimlerinden elde edilen verilere ek olarak, su yönetimi için kullanılan derinliklerin ve planların belirlenmesinde ve özellikle Tharthar Gölü başta olmak üzere göllerin sularından faydalanmada coğrafi bilgi sistemleri teknolojisinden de yararlanılmış ve doğru düzeltmenin önemi vurgulanmıştır. Sudan yararlanmak için idari planların kullanılması ve onu izleme yöntemleri. Modern teknolojiler, su tüketiminin rasyonelleştirilmesine ve su eksikliğinin giderilmesi ve tarımsal, endüstriyel ve insani kullanım için su sağlanması amacıyla suyun uygun şekilde kullanılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is considered one of the basics of life, and due to population increase and climate change, the world is going through a crisis in water provision, Iraq is one of the countries exposed to water shortages due to the country's location in an arid climate, it is necessary to find ways to compensate for the water shortage, the most important of which is correct water management and how to exploit the lake's water. Lake Tharthar basin represents the primary hydrological system within Iraq. This study investigates the hydrological impact of the Lake Tharthar basin and confirms its importance in regional water dynamics. Using GIS as a powerful tool, a large-scale field study was conducted to analyze various hydrological factors, including land use, topography, rainfall patterns, surface water flow, and groundwater levels. The environmental and agricultural reality of the region. The research aims to comprehensively assess hydrological processes within the Lake Tharthar Basin, focusing on understanding the complex relationships between natural and human factors. GIS has facilitated spatial analysis and visualization, allowing detailed characterization of the hydrological components of the basin. In addition, it has supported the development of accurate predictive models of water flow patterns, helping to make informed decisions regarding water resources management and sustainable development. A field survey and lake water analysis were conducted. Geographic information systems technology was also used in this study, in addition to data obtained from local service departments, in determining the depths and plans used for water management and benefiting from the water of lakes, especially Lake Tharthar, which highlighted the importance of correct correction. Using administrative plans to exploit water and methods of monitoring it. Modern technologies contribute to rationalizing water consumption and utilizing it properly to fill the shortage and provide water for agricultural, industrial, and human use.