Hiperbarik oksijen tedavisi alan ani işitme kaybı yaşayan bireylerde yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of quality of life and affecting factors in patients with sudden hearing loss receiving hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 591242
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ani işitme kaybı (AİK) saatler ve günler içinde ilerleyebilen sensorinöral bir işitme kaybıdır. AİK yaşayan bireylerin iletişimde sorunlar yaşamalarından dolayı yaşam kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. Bu araştırma Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) alan AİK yaşayan bireylerin yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Bu araştırma Kasım 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında Konya merkez ilindeki bir hastaneye AİK yaşayan ve HBOT amacıyla başvuran 34 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kuruldan ve kurumdan yazılı izin alındı. Veriler“Hasta Tanıtıcı Formu”, 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği' 'WHOQOL-BREF' kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde Skewness ve Kurtosis, bağımlı gruplarda t testi, Wilcoxon Signedrank testi, Mann Whitney U testi, basit ve çoklu regresyon analizi ile yeniden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Sudden hearing loss is a sensorineural hearing loss that can progress with in hours and days. Quality of life is negatively affected by individuals with sudden hearing loss due to communication problems. This study was conducted as a descriptive study to investigate the quality of life and the factors affecting the sudden hearing loss in patients receiving Hyperbaric Oxygen Therapy. This study was conducted between November 2018-February 2019 in a hospital in Konya with sudden hearing loss and 34 patients who applied for HBOT. Written permission was obtained from the ethics committee and the institution for conducting the study. Data were collected by face to face interview using 'Patient Identification Form", World Health Organization Quality of Life Scale ''WHOQOL-BREF'. In the analysis of the data, Skewness and Kurtosis, t test in dependent groups, Wilcoxon Signe drank test, Mann Whitney U test, simple and multiple regression analysis were re-evaluated.