Carl Gustav Jung psikolojisinde vicdan kavramı ve ahlaki görecelik sorunu
The problem of consience and moral relativity in Carl Gustav Jung's psychology
- Tez No: 591286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SÜHEYL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, vicdan ve ahlak kavramlarının ne anlama geldiği, geçmişten bugüne geçirdiği süreçler, insanlar ve toplumlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu üzerinde durulmuştur. Özellikle günümüzde içi boşaltılan“vicdan”kavramı merkeze alınıp kişilerin eylemleri sonucu onları rahatsız eden günahkârlık ve suçluluk psikolojilerinin yine vicdan ile bağlantısını ortaya koyulmuştur. Ahlaki değerler, ahlaki değerlerin neleri kapsadığı ve kapsaması gerektiği konusunda bilgi verilip bu bağlamda ahlaki görecelik kavramı açıklanmıştır. Birinci bölümde kişilik, kişiliğin bölümleri, kişilik tipleri, Carl Gustav Jung'un arketip teorisi, Dört Arketip ve son olarak bireyleşme süreci konularına yer verilmiştir. İkinci bölüm vicdan, ontik vicdan, Carl Gustav Jung'da vicdan kavramı, moral vicdan ve vicdanın içe dönük yönünden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise etik, moral ve ahlak kavramlarının tanımları, bazı etik teoriler, ahlakın kökeni, ahlaki görecelik sorunu ve ahlaki göreceliğe yöneltilen eleştirilere yer verilip son olarak günümüzde ahlak ve bu bağlamda suçluluk psikolojisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the meanings of concepts of conscience and morality are studied along with the processes and transformations they went through throughout history, and their impacts on people and socities. In particular, the concept of conscience, which lost its meaning to a great extent nowadays, is put on the center and the link between conscience and people's psychologies of guilt and sinfulness that disturb them after their actions, are laid out. Moral values, the extent to which they expand and should expand are also discussed, and concept of moral relativism is clarified. In the first chapter, personality, the parts of personality, personality types, Carl Gustav Jung's four archetype theory, the archetypes, and the process of personalization are explained. In the second chapter, conscience, ontic conscience, Carl Gustav Jung's definition of conscience, moral conscience, and the innerness of conscience are examined. In the third chapter, definitions of ethics, and morality are explained. This is followed by discussions and analyses about some ethical theories, the origins of morals, the problem of moral relativism, and criticism towards moral relativism. Finally, morality is debated under the scope of itss relationship with psychology of guilt.