Carl Gustav Jung'ta din ve bireyleşme süreci
Religion and individuation process in Carl Gustav Jung
  1. Tez No: 145443
  2. Yazar: CİHAD KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Jung psikolojisinde en az madde kadar gerçek olan psişe, birbirine karşıt fakat aynı zamanda birbirini tamamlayan bilinç ve bilinçaltı bölümlerinden oluşmaktadır. Psişik bir dünya tarafından çepeçevre kuşatılan birey, tüm bilgi ve tecrübesini psişesi aracılığıyla elde etmektedir. Bu olgu, insanoğlunun şu ana kadar yarattığı ve taptığı tüm kutsal ve yüce varlıklar için de geçerlidir. Bu nedenle, Jung'a göre din, tümüyle psişede ortaya çıkan bir süreçtir. Jung'a göre Tanrı, kollektif bilinçaltının bir arketipi olup, tüm arketipler gibi form ve içerik olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Psişenin a priori bir temayülü olan arketipal tanrı formu, bireysel tecrübeden bağımsız (kazanılmamış), bilinemez, aşkın ve sonsuzdur. Bu form, insan zihninin gelişiminde, bir kuvvet olarak çalışmakta ve elde edilen bilinçli materyali belirli kalıplara göre düzenlemektedir. Diğer taraftan, arketipal tanrı içerikleri, her bireyin kendi kişisel ve sosyal tecrübesinin bir bileşimi olup, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tam olarak ifade edilemeyen ve kavranılamayan arketipal tanrı formunun, arketipal içerik olarak sunumu semboller aracılığıyla mümkün olmaktadır. Bu nedenle dininin kullanmış olduğu dil sembolik bir dildir. Çünkü birey, içindeki tanrının ani ve mutlak tecrübesini ancak bu dil aracılığıyla ifade edebilmektedir. Jung'a göre günümüz insanının bitmek tükenmek bilmeyen acılarının nedeni, psişesinde meydana gelen büyük yarılmadır. Ona göre din, yaşamın değişen koşulları altında, psişenin bilinç ve bilinçaltı bölümleri arasında meydana gelen yarılmanın birleştirilmesinde en anlamlı girişimlerden birisidir. Çünkü o, bilinçaltının kollektif boyutunun sonsuz anlamını içinde barındıran, bütünüyle doğal ve terapik etkiye sahip psişik bir süreçtir. Bireyleşme olarak isimlendirilen süreç aracılığıyla birey, kişiliğinin bilinç ve bilinçaltı bölümlerini birleştirir. Jung'a göre bireyleşme süreci, tümüyle psişe içerisinde kendiliğinden ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Arketipal bir süreç olması nedeniyle bireyleşme dinî süreç olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Jung's psychology, the psyche, at least as real as matter, consists of two reciprocally suplementary and opposing parts called consciousness and uncounsciousness. Individual surrounded by a psychic world acquires his whole knowledge and experience through his psyche. That fact is also true of all sacred and sublime beings created by humanbeing. Therefore, religion is, for Jung, nothing but a process which emerges and operates in psyche. According to Jung, God is an achetype of collective unconsciousness and has two distinct parts as form and contents as all archetypes have. As an apriori disposition, the form of God-archetype is independent of individual experience, unknowable, transcendent and eternal. It functions as a vital force in the development of human mind and arranges the material of consciousness into definite patterns. On the other hand, contents of archetypal God bears the colour of personel and social experiences of each individual and hence is different to each person. It is possible only by symbols that the form of archetypal God which is never expressible and comprehensible can be represented as an archetypal contents. Symbolic language, thus, becomes the language of religion. Because, individual speaks about his immediate and absolute experience of God within himself by only means of this symbolic language. For Jung, the reason of why modern man has endless sufferings is the great split in psyche. Religion, Jung believes, is an expressive of the attempt to integrate the split the conscious and unconscious aspects of the psyche under the changing conditions of the life. Because religion is a psychic process containing the ultimate meaning of dimension of collective unconsciousness and having entirely natural and therapeutical effect. By means of the process called as individuation, the individual integrates the conscious and unconscious parts of the personality. According to Jung, the process of individuation is a totally spontaneous and natural process within the psyche. Individuation may be defined as religious process because it is an archetypal process.