Bir kadın sağlığı eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumlarının ve araştırma sonuçlarını kullanmadaki engellerinin belirlenmesi
Determining the attitudes of midwives and nurses working in a women's health research and education hospital towards evidence-based practices and their barriers to using research results
- Tez No: 591290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, bir kadın sağlığı eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumlarının ve araştırma sonuçlarını kullanmadaki engellerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 02 Ocak - 30 Haziran 2018 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 253 hemşire ve ebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Hemşirelerin Araştırma Sonuçlarını Kullanımında Engeller Ölçeği (HASKEÖ)”ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYTÖ)”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının tamamı, hemşire ve ebeler tarafından doldurulmuştur. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, birinci ve üçüncü çeyreklikler, Pearsonkorelasyon ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; ebe ve hemşirelerin araştırma sonuçlarını kullanma ile ilgili ilk üç engelinin sırasıyla“işyerinde araştırmaları okumak için yeterli zaman yoktur”(%96,5),“iş yerinde yeni fikirleri uygulamak için yeterli zaman yoktur”(%89,7) ve“hemşirelik uygulamaları için yeterli imkan yoktur”(%87,7) olduğu belirlenmiştir. Hemşire ve ebelerin HASKEÖ puan ortalamasının 1,98±0,71; KDHYTÖ puan ortalamasının ise 50,26±7,75 olduğu belirlenmiştir.HASKEÖ ve KDHYTÖ toplam puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir (ρ=0.523,p
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the attitudes of nurses and midwives working in a women's health research and education hospital towards evidence-based practices and their barriers to using the research results. The study was conducted between 02 January and 30 June 2018 with 253 nurses and midwives who worked at Dr. Zekai Tahir BurakWomen's Health Research and Education Hospital and agreed to participate in the study.In the data collection,“Descriptive Information Form”,“The Barriers to Research Utilization Scale (BRUS)”and“Evidence-Based Nursing Attitude Scale (EBNAS)”were used. All data collection tools were filled by nurses and midwives. Number, percentage, mean, standard deviation, median, first and third quarters, Pearson correlation and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data.According to the results of the research; the first three obstacles to using the research results of midwives and nurses are as follows;“there is not enough time to read the research in the workplace”(96.5%),“there is not enough time to apply new ideas in the workplace”(89.7%) and“there is not enough opportunity for nursing practices”(87.7%).The mean BRUS score of nurses and midwives was 1.98 ± 0.71; the mean EBNAS score was 50.26 ± 7.75.