Hastanemiz personelinde hipertansiyon sıklığı ve hipertansiyonun hs-crp ilişkisi
Hospital staff at our hypertension frequency and hypertension hs-crp relationship
- Tez No: 420860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
hipertansiyon dünyada ve ülkemizde sıklığı giderek artan ve yarattığı komplikasyonlar nedeniyle toplum sağlığını tehtit eden oldukça önemli bir hastalıktır.Prevelansı yaş ilerledikçe belirgin olarak artmaktadır.Kan basıncı kontrolünün yeterince sağlandığı bireylerin,hipertansiyonu kontrol altına alınmamış olan bireylerden daha uzun yaşadığı çalışmalarda gösterilmiştir.Hipertansif hastaalrda sigara içimi,dislipidemi,abdominal obezite gibi diğer kardiovasküler risk faktörlerine sık rastlanır ve bu kardiovasküler risk faktöklerinin düzeltilmesi ile kardiovasküler kalıcı hasar ve ölüm riski kesin olarak azaltılır. Bu çalışmada sağlık çalışanları arasında Ht sıklığını ve hs-CRP'nin hipertansiyon ilişkisini araştırarak ateroskleroza giden yolda önemli olan risk faktörlerini bulmayı amaçladık.Bu amaçla;İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 218 doktor,251 hemşire ve 236 diğer(bilgisayar,temzilik,memur) personelden oluşan toplam 705 (440 kadın, 256 erkek) olgunun JNC 7 kriterlerine göre 217'sinde hipertansiyon saptandı.Buna göre hipertansiyon sıklığı kadınlarda %28, erkeklerde %35 ve tüm populasyonda %30.78 düzeyinde idi.Hs-CRP değerinin çeşitli klinik ve labaratuar bulguları ile korelasyonu incelendiğinde ,vücut kitle indeksi ve bel çevresi,açlık kan şekeri,LDL ve TG arasında istatistiksel olrak anlamlı düzeyde pozitif korelasyon ,HDL ile anlamlı düzeyde negatif korelasyon saptandı;bu aşamadan sonra en anlamlı parametreleri bulmak için regresyon analizi yapıldı.Regresyon analizi sonrasında hs-CRP'nin yaş,HDL,VKİ ile ilişkisinin devam ettiği görüldü.Standardize regresyon katsayıları dikkate alındığında hs-CRP ile en anlamlı parametrenin VKİ olduğu tespit edildi. Sonuç olarak hs-CRP'nin önemli ateroskleroz risk faktörleri olduğunu söyleyebiliriz.Ancak bunu topluma genelleyebilmemiz için daha geniş çalışmalra ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is becoming more common in our country and throughout the world and its complications are regarded as major public health problems.The prevalence of hypertension increases with age.Many studies showed that patients with properly controlled hypertension have a longer survival compared with the patients with uncontrolled hypertension.Cardiovascular risc factors such as smoking,dyslipidemia,abdominal obesity are more common in hypertensive patients and controlling of these factors reduce the permanent damage and mortality. In this study we investigated the prevalence of hypertension and its association with hs-CRP levels in health employees to assess the risk factors for aterosclerosis.We analyzed 705 subjects (440 women and 265 men),which were 218 doctors,251 nurses and 236 the other employees working at Atatürk Training Hospital.217 subjects had hypertension by using JNC 7 criteria.Hypertension prevalence was 35% in men ,28% in women and 30.7% in the whole study population.Hs-CRP was positively correlated with body mass index,waist circumferance,fasting glucose,LDL,trigyceride and negatively correlated with HDL.Regression analysis identified that association between hs-CRP and,age,HDL,body mass index was maintened.Moreover,regression analysis revealed that body mass index associated more strongly to hs-CRP than other factors. İn conclusion,hs-CRP is an important risc factor for atherosclerosis.Larger studies are needed to generalize these findings to the population