Sağlık çalışanı kadınlarda cinsel işlev durumunun cinsel yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sexual function status on the quality of sexual life in healthcare workers
  1. Tez No: 873873
  2. Yazar: HİLAL ALSANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma, İstanbul'daki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan toplumun rol model aldığı sağlık çalışanı kadınlarda (ebe, hemşire ve doktor) cinsel işlev durumun, cinsel yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Ocak 2022- 1 Aralık 2022 tarih aralığında çalışan; sağlık çalışan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçilmemiş araştırmaya katılmaya gönüllü“18 yaş üstü kadınlarda, gebelik durumu bulunmayan, veri toplama araçlarını cevaplaya yeterliliğine sahip, çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen,psikiyatrik tanı almamış, kronik hastalığı olmayan, menopoza girmemiş kadınlar oluşturmuştur.”Premenopozal dönemde olmayan sağlık çalışanı (ebe, hemşire ve doktor) 255 kadın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma tanımlayıcı, kesitsel niteliktedir. Verilerin toplanmasında; katılımcılarınkişisel özelliklerini belirten, kişisel bilgi formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ),"Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın verilmiştir. Verilere ulaşılmasında, araştırmacıtarafından mahremiyete dikkat edilerek yüzyüzegörüşmeyöntemikullanılarakuygulanmıştır.Araştırmaya katılmayı kabul eden kadınların yaşlarının ortalaması 31.76±7.717 olarak hesaplanmıştır. İlk cinsel ilişki yaş ortalaması 23,86±,33, evlilik süresi 7,59±6.71, çocuk sayısı ortalaması 1.670,71 olarak tespit edilmiştir. Kadın cinsel işlev boyutlarından cinsel istek ortalama puanı 3.61, cinsel uyarılma ortalama puanı 3.47, lubrikasyon ortalama puanı 3.62, orgazm ortalama puanı 3.50, memnuniyet ortalama puanı 3.58, ağrı/rahatsızlık ortalama puanı 4.02 ve genel toplam ortalama puanı 21,79 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effect off sexual function status on the quality of sexual life in healthcare workers (midwife, nurse and doctor) in a Training and Research Hospital in Istanbul, whom the society takes as role models. The population of the research was health workers women. In the study, the sample was not selected, and the women over the age of 18 who volunteered to participate in the study, consisted of women werw not pregnat, had the ability to answer the data collection tools,wanted to participate in the study voluntarily,did have a psychiatricdiagnosis, did have achronic disease, did not enter menopausal Health workers (midwife, nurse and doctor) who are not in premenopausal period constitute the sample of 255 women. The study is descriptive and cross-sectional. A personal information form including the introductory characteristics of women, Female Sexual Functioning Scale (FSI), and Sexual Life Quality Scale-Women form were used. Data collection forms were applied by the researcher by using face-to-face interview method, paying attention to privacy. In the study, the mean age of the women was found to be 31.76±7.717, the mean age of the first sexual intercourse was 23.86±.33, the duration of marriage was 7.59±6.71 and the mean number of children was 1.670.71.