Kolaj tekniğiyle yapılan portre çalışmalarında proje tabanlı öğrenmenin öğrenci başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of project-based learning through collage-portrait making on student success and attitude
- Tez No: 591321
- Danışmanlar: PROF. DR. UMRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Görsel sanatlar dersinin güncel pedagojik yaklaşımlar ışığında sürekli olarak yapılandırılması ve bu yaklaşımlara uygun materyal ve teknikler geliştirilmesi gereklidir. Bu araştırmanın temel amacı altı hafta süren proje tabanlı öğretim bağlamında kolaj tekniği ile yapılan portre çalışmalarının lise 11. sınıf öğrencilerinin“Görsel Sanatlar”dersine yönelik tutumlarına ve bu dersteki başarılarına olan etkisini incelemektir. Buna ek olarak, öğrencilerin proje tabanlı görsel sanatlar uygulamalarına ilişkin görüşleri de ayrıca incelenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel verilerin ve veri analizi tekniklerinin bir arada ele alındığı“karma yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü deneme modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Deneysel yöntemin, ön test- son test kontrol gruplu deseni ile gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim- öğretim yılında 11. Sınıfta okuyan 100 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veriler deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerden Kişisel Bilgi Formu, Görsel Sanatlara Yönelik Tutum Ölçeği, Akademik Başarı Testi, Öz Değerlendirme Formu ve Akran Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin tümü, SPSS for Windows 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında 38 maddeden oluşan Görsel Sanatlara Yönelik Tutum Ölçeği ve 22 maddeden oluşan çoktan seçmeli bir başarı testi geliştirilmiştir. Tutum ölçeğinin yapı geçerliği açımlayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Tek boyutlu olan tutum ölçeğinin iç-tutarlılık katsayısı (Cronbach's Alpha) α=0,927 olarak hesaplanmıştır ve ölçek toplam varyansın %43,04'ünü açıklamaktadır. Başarı testinin iç-tutarlılık katsayısı ise α=0,876'dır. Deney grubu öğrencilerinin uygulamaya ilişkin görüşleri altı açık uçlu sorudan oluşan mülakat protokolü ile toplanan nitel veriler ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Visual Arts course should be structured continuously in the light of current pedagogical approaches and materials and techniques should be developed according to these approaches. The main purpose of this study is to examine the effect of portrait studies on collage technique on the attitudes of 11th grade students towards Visual Arts Course and their success in this course. In addition, students' views on project based visual arts practices were also examined. In the research, mixed research methodology is used in which qualitative and quantitative data and data analysis techniques are employed together. The quantitative part of the study was designed in accordance with the experimental model. The study group of the study, which was conducted with a pre-test and post-test control group design of the experimental method, was composed of 100 students in the 11th grade in the 2018-2019 academic year. Quantitative data was collected from the students in the experimental and control groups with Personal Information Form, Attitude Scale towards Visual Arts, Academic Achievement Test, Self-Evaluation Form and Peer Evaluation Form. All quantitative data were analyzed by SPSS for Windows 24.0 package program. Within the scope of the study, Attitude Scale towards Visual Arts consisting of 38 items and a multiple choice achievement test consisting of 22 items were developed. The construct validity of the attitude scale was examined by exploratory factor analysis. The internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha) of the one-dimensional attitude scale was calculated as α = 0.927 and the scale explained 43.04% of the total variance. The internal consistency coefficient of the achievement test was α = 0.876. The opinions of the experimental group students about the implementation were examined with qualitative data collected through an interview protocol consisting of six open ended questions.