Yerleştirme sanatı ve mekân: İç mimari tasarım örnekleri üzerinden değerlendirme
Installation and space: An assessment throughexamples on interior design
  1. Tez No: 591325
  2. Yazar: HAMZA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DENİZ ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yerleştirme Sanatı Ve Mekân: İç Mimari Tasarım Örnekleri Üzerinden Değerlendirme başlıklı bu araştırmada, güncel sanat çalışmalarının mekânla ilişkisi incelenecektir. Yakın geçmişte özellikle 1960'lardan sonra sanat alanında oluşan gelişmeler; sanat nesnesi ve onun sergileneceği mekânlar konusundaki farklılıkları gündeme getirerek“yerleştirme çalışmaları”olgusunu ortaya çıkmıştır. Böylece müze ve galeri dışındaki, amacı sanat nesnesi sergileme olmayan mekânlar seçilmeye başlanmış ve bu mekânlar sanatla bütünleşir hale gelmiştir. Son yıllarda, sanatın sadece galeri ve müze içinde değer kazanan bir olgu olmaktan çıkması, sanat yapıtını farklı bir boyuta taşımıştır. Bu tez çalışması bu bağlamlar çerçevesinde irdelenecek ve mekânın sanat aracı olarak kullanılma biçimleri analiz edilecektir. Farklı özellikleri olan yerleştirme sanatı örnekleri seçilmiş ve kurgulandıkları mekânlar bağlamında incelenmiştir. Tez giriş ve onu takip eden üç bölümün ardından sonuç bölümü de dâhil olmak üzere toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusuna kısa bir giriş yapılmış konunun amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde,“mekân kavramı”başlığı altında mekânın tanımı, tarihsel gelişimi ve mekân- nesne birlikteliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sanatta mekân ve yapıt ilişkisi kavramından yola çıkılarak Yerleştirme Sanatının ortaya çıkışı incelenmiş bununla beraber mekânlara özel çalışılan (doğada, kamusal alanlarda, galerilerde) Yerleştirme Sanatı, örnekler üzerinden açıklanarak izleyiciyle ilişkisine değinilmiştir. Dördüncü bölümde, kişi ve kurumlara ait iç mekânlara özel olarak çalışılan sanatsal işlerin, mekânın kurgusu ve birlikteliği üzerinden örneklerle açıklanarak Yerleştirme Sanatıyla olan bağı incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, yapılan araştırma ve incelemelerin analizleri yapılarak sonuçları çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“ installatıon and space: an assessment through examples on interior design”, the relationship between contemporary art and space will be examined. Recent developments, especially in the field of art, after the 1960s; the art of“installation”has emerged by introducing discrepancies on the art objects and the places they would be exhibited. Thus, places other than museums and galleries were chosen and these spaces became whole with art even though they had no prior correlation to it. In recent years, the fact that art has ceased to be valued only in galleries and museums has taken the artwork to a different dimension. This thesis will be examined within the content of these contexts and the use of space as an art form will be discussed. The installation and its exhibition space were evaluated through selected exhibitions. The thesis consists of five chapters, including the introduction, conclusion and the following three chapters. In the first chapter, a brief introduction to the thesis topic has been made and the purpose, scope and method of the topic have been stated. In the second chapter, the definition of space, its historical development and the space-object co-occurrence is examined under the title of space concept. In the third chapter, the emergence of the art of“Installation”is examined based on the concept of the relationship between space and artwork. In addition, Installation works that are custom-made for specific areas such as nature, public spaces or galleries and the relationship with their audience are examined. In the fourth chapter, examples of artworks designed for the spaces that belong to specific users/corporations and the art of“Installation”is examined over the concept of space and co-occurrence. In the fifth chapter, the results of the research and investigations are analyzed.