Lise öğrencilerinin yükseköğretim programlarını tercihleri ile kendi yetenek, ilgi ve mesleki olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 2017
  2. Yazar: AYŞE SİBEL UZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
BOLÜM VII ÖZET Bu araştırmada, lise son sınıf öğrencilerinin yükseköğretim programı tercihleri ile kendi yetenek alanları, yetenek dü zeyleri ve ilgi alanları arasındaki uyumsuzluğun ortaya koy duğu mesleki rehberlik ihtiyacı ile mesleki tutum ve kendini tanıma ölçülerinde ortaya çıkan mesleki olgunluk arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada, Ankara şehri sınırları içinde lise prog ramı uygulayan altı lise üzerinde çalışılmıştır. Bu liseler belirlenirken bunlardan her birinin, yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme sınavının ikinci basamağı sonucunda el de edilen eşit ağırlıklı puanlar bakımından farklı seviyede öğrenci yetiştiren bir lise olması sağlanmıştır. Araştırmanın örneklem gruplarındaki öğrencilere Kuder İlgi Alanları Tercihi Envanteri ile Mesleki Olgunluk Envan terinin Mesleki Tutum Ölçeği ve Kendini Tanıma Testi uygu lanmıştır. Bu öğrencilerin, yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme sınavındaki puanları ile yükseköğretim program larını tercihleri ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezin deki (ÖSYM) bilgiişlem kayıtlarından sağlanmıştır. Örneklem gruplarını oluşturan değişik okullardaki öğ rencilerin her biri için yükseköğretim programlarını126 tercihlerinin yetenek alanına, yetenek düzeyine ve ilgi ala nına uygunluğu ile ilgili üç ayrı puan- hesaplanmış; hesapla nan bu puanların ortalamaları alınarak analizlerde her okul için tercihlerin (1) yetenek alanına, (2) yetenek düzeyine ve (3) ilgi alanına uygunluğu endeksleri ile (4) mesleki tu tum ve (5) kendini tanıma ölçüleri kullanılmıştır. Araştırmada, yukarıda belirtilen bu beş değişkenin cinsiyete, Eşit Ağırlıklı ÖYS Puanı grubuna ve okula göre değişip değişmediğini saptamak amacıyla çift yönlü varyans analizi yöntemine başvurulmuştur. Değişkenlerin birbirleriy le ilişkileri korelasyon matrisi eriyle incelenmiş; mesleki rehberlik ihtiyacının bir göstergesi olarak saptanan terci hin yetenek alanına, yetenek düzeyine ve ilgi alanına uy gunluğu endeksleri ile mesleki olgunluğun bu araştırmada kullanılan iki ölçüsü olan mesleki tutum ve kendini tanıma ölçüleri arasındaki ilişkileri saptamak için ise kanonik korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, örneklem grupla rındaki erkek öğrencilerin kız öğrencilere kıyasla yetenek alanına daha uygun tercih yaptıklarını; kız öğrencilerin ise yetenek düzeyine ve ilgi alanına erkeklere göre daha uygun tercihler yaptıklarını göstermiştir. Bulgular, ayrı ca kız öğrencilerin mesleki tutum ve kendini tanıma yönün den erkeklerden daha fazla mesleki olgunluğa eriştiklerini ortaya çıkarmıştır. Bulgular, Eşit Ağırlıklı ÖYS Puanı yönünden üst grup tan alt gruba doğru inildikçe her iki cinste de tercihlerin127 yetenek alanına ve yetenek düzeyine uygunluğunun azaldığını göstermiştir. Araştırmanın, tercihlerin yetenek alanına, yetenek düzeyine ve ilgi alanına uygunluğu endeksleri, mesleki tu tum ve kendini tanıma ölçüleri arasındaki ilişkileri sapta maya yönelik analiz sonuçları, her iki cinste de tercihle rin yetenek alanına ve yetenek düzeyine uygunluğu arasında anlamlı korelasyonlar bulunduğunu, bu ilişkinin alt Eşit Ağırlıklı ÖYS Puanı gruplarına inildikçe arttığını göster miştir. Bulgular, ayrıca, mesleki rehberlik ihtiyacının bir göstergesi olarak alınan tercihin yetenek alanına, yetenek düzeyine ve ilgi alanına uygunluğu endeksleri ile mesleki olgunluk ölçüsü olarak saptanan mesleki tutum ve kendini tanıma arasındaki ilk kanonik korelasyonların yalnız kız öğrencilerde üst, orta ve alt Eşit Ağırlıklı ÖYS Puanı grup larının tümünde anlamlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study was to determine the relationship between the need for vocational guidance which manifested itself as the lack of harmony between the higher education program preferences of the high school seniors and their field of ability, level of ability and field of interest, and the career maturity which was defined as the career choice attitude and self-knowledge. For this purpose, six high schools, all located in' the city of Ankara, were identified as the site for the study. Each of these high schools was chosen to represent a different level in terms of the mean scores the graduates received in the second stage of the university entrance examination of the previous year. The Kuder Personal Preference Inventory was used and also the Career Attitude Scale and the Knowing Yourself Subscale of the Competence Test of Crites' Career Maturity Inventory were administered to students in sampling groups. The scores of the university entrance examination and the preferences concerning the higher education institutions were obtained from the computer files at the Student Selection and Placement Center (ÖSYM).129 For each subject in the sampling groups from various schools, three separate scores were calculated concerning the compatibility of the higher education program preferences with the field of ability, the level of ability and the field of interest- Afterwards the averages of these scores were taken and three indexes were calculated for each school concerning the compatibility of the preferences with (1) the field of ability, (2) the level of ability, (3) the field of interest. Career choice attitude and self-knowledge were also measured with respect to each school in the analyses. Two-way analysis of variance was used in determining whether the above mentioned five variables differ in relation to sex, mean score groups and schools. The relationship between the variables was analyzed by the use of correlation matrices. Canonical correlation analyses were also carried out to determine the relationship between the need for vocational guidance and career maturity. Findings indicated that while the preferences of male students as opposed to those of female students were more in line with their field of ability; the preferences of female students were more compatible with their level of ability and interests. The results also showed that female students were more mature than male students with respect to career choice attitude and self-knowledge. Findings of the study indicated that as the mean score decreased, the compatibility of the preferences with the field130 and level of ability also decreased both in males and females. As for the relationship between the variables, significant correlations were found between the compatibility of preferences with the field of ability and level of ability in both sexes. It was also found that these correlation coefficients increased as the mean score decreased. The results also showed that only in the case of the female students were the canonical correlations between the need for vocational guidance and career maturity found to be significant in all mean score groups.