Küçük konutlarda fonksiyonel mobilya tasarım çözümleri ve çağdaş konut örnekleri arasından stüdyo daireler; Konya analizi
Functional furniture design solutions in small houses and studio apartments: Analysis of Konya
- Tez No: 591324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Konut kavramı birçok disiplin için her zaman özel bir konu olmuştur. Bireylerin yaşamlarında önemli rolü olduğunu düşünürsek, bu ilginin sebebini de anlayabiliriz. Özellikle 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde modernizmin kendini toplumsal hayatta hissettirmesi ile birlikte konut'a, konut boyutuna ve iç mekanlarına bakış açısı da farklılaşmıştır. Konutun, avangart, gelenekselden kopuk, esnek ve şık mekanlarının sıklıkla göründüğü modern zamanlardan, renkli, ucuz, göstergesel değerleri anlaşılmaz hale getirilmiş postmodern döneme uzanan, hareketli, çeşitli ve tartışmaya açık bir öyküsü gözlenmektedir. Elbette, bu dönüşümler kolay değildir; sosyal yapının değişimi, teknolojik yenilikler, bireylerin istek ve ihtiyaçlarında ve sosyal statülerde görünür kılınmak istenen farklılaşmalar bu sürecin vazgeçilmez parçalarını oluşturmaktadır. 100 yılı geride bırakıp, 21. yüzyılın ilk çeyreğini deneyimlerken, konut bireyin yaşamında aynı önemi korur gibi gözükse de, temsil ettiklerinde farklılaşmalar dikkati çekmektedir. Günümüzde tüketim nesnesi olarak konut, kullanıcıları tarafından gündelik yaşam dinamikleri, zevkler ve ait olunan sosyal grubun temsilini gösteren bir kimlik ifadesi olmanın ötesinde yerini almaktadır. Bu çalışmanın amacı, gündelik yaşamda konutu bir tüketim nesnesi olarak tanımlayan bireyin 20. yüzyılın başından bu yana oluşturduğu mekân tanımlayıcı ve kimlik oluşturucu öğelerle,“ev”i kendi yaşamının parçası haline dönüştürmesini irdelemek ve bunun olası varoluşçu sonuçlarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of housing has always been a special topic for many disciplines. If we think that individuals have an important role in their lives, we can understand the reason for this interest. Especially in the first quarter of the 21st century, when modernism felt itself in the social life, the point of view of housing, the size of the house and its interiors changed. From the modern times, where the residential, avant-garde, traditional, detached, flexible and elegant spaces are often seen, a colorful, inexpensive, indicative value is inferred from a lively, diverse and controversial story that dates back to the postmodern period. Of course, these transformations are not easy; change of social structure, technological innovations, differentiation of individuals' wishes and needs and social statuses are the indispensable parts of this process. While leaving behind 100 years and experiencing the first quarter of the 21st century, the housing seems to maintain the same importance in an individual's life, but when they represent, differentiation is noteworthy. Today, as an object of consumption, housing takes its place beyond being an expression of identity by its users, representing the dynamics of everyday life, pleasures and representation of the social group in which it belongs. The aim of this study is to examine the transformation of ğu home oluştur into a part of its own life and to reveal its possible existential consequences with the identifier and identity forming elements that the individual, who defines the dwelling as an object of consumption in daily life, has created since the beginning of the 20th century.