Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinde Türkiye'nin yeri: TANAP ve Türk Akımı projeleri
Turkey's role in the European Union of energy security: TANAP and Turkish Stream
- Tez No: 591330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN SAĞSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, enerjinin ve enerji arz güvenliğinin tam anlamıyla tanımı yapılmakla beraber Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliğinde Türkiye'nin enerji tedariki esnasında yerini ve önemini içinde bulunduğu projelere dayandırılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Artan enerji gereksinimi ile beraber bütün dünya devletleri bu gereksinimi bitirmek için birbirleriyle rekabet içindedirler. Enerji çok genel bir anlam ifade etmektedir ve literatürde geniş bir yer kaplamaktadır. Bundan dolayı daha özel bir konu olan ve dünyada ki her geçen gün talebi dolayısıyla önemi artan doğalgaz ve petrol üzerinden enerji güvenliği açıklanmaya çalışılmıştır. Coğrafi pozisyonundan ötürü, Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören Türkiye, dünya'daki enerji kaynaklarının yaklaşık olarak %70 oranından daha çoğunu elinde tutan Hazar Bölgesi ve Ortadoğu'ya yakınlığı sebebiyle her ne kadar kendi enerji kaynaklarına sahip olmasa da bu kaynaklara komşu olması bakımından çok avantajlıdır. Türkiye, üzerinden geçen petrol ve doğalgaz boru hatlarıyla Avrupa Birliği'ne enerji transfer eden bir enerji nakil üssüdür. Bu jeostratejik konumunu lehine döndürmek isteyen ve doğalgaz ihtiyacının çok büyük bir bölümünü ithal eden Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliği politikaları ve sahibi olduğu projeleri örnek çalışma olarak incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye, AB'nin özellikle Rusya'ya olan doğalgaz bağımlılığını azaltmak ve Hazar bölgesindeki doğalgazın AB'ye nakledilmesi için önemli projelerde yer almaktadır. Hazar gazının AB'ye taşınması ve Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacını karşılaması için yapılan TANAP projesi ve akabinde oluşturulan Rus gazının Türkiye üzerinden taşınıp Avrupa sınırlarıyla buluşturulmasını amaçlayan Türk Akımı Projesi önemli bir hal almıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin AB enerji güvenliğini sağlamada en güvenli nakil yolu olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmaları ve düşünceleri savunmak amacıyla çalışmada istatistiksel veriler, somut bilgiler ve akademik araştırmalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy and security of energy supply has been explained by leaning on the exact definition but literally made location in the European Union's security of energy supply in Turkey's position during energy supply projects in which which its importance. Along with the increasing energy requirement, all the world states are competing with each other to end this requirement. Energy has a very general meaning and occupies a wide range of literature. Therefore, it has been tried to explain the energy supply and security through natural gas and oil, which is a more special issue and whose importance is increasing due to the demand in the world. Due to its geographical position between Asia and Europe in bridging Turkey, approximately 70% of energy resources in the world which holds the majority than the Caspian region and the proximity to the Middle East because although it may not have their own energy source in terms of being adjacent to these resources very it is advantageous. Turkey, with oil and gas pipelines passing through the European Union is an energy transmission that transfers power base. This geostrategic location that you want to return the favor and which imports a large portion of Turkey's natural gas needs security of supply policies and projects that have been examined in the case studies. In this context, Turkey is located in important projects for transporting natural gas in European countries to reduce gas dependence on Russia and the Caspian region. Transportation of Caspian gas to EU and Turkey made to meet the natural gas needs of TANAP project and then created the Turkish Stream Project has taken an important state. In this study, we tried to explain that the safest way to transport in ensuring energy security in Turkey's EU. In order to defend these researches and ideas, statistical data, concrete information and academic research were used in the study.