Identification and characterization of 6-4 photolyase of vibrio cholerae
Vibrio cholerae canlısında 6-4 fotoliyazının tespiti ve karakterize edilmesi
- Tez No: 591352
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ultraviyole (UV) ışık organizmaların DNAsına, pirimidin dimerleri şeklinde, mutajenik olabilecek hasarlar verir. Bu hasarlar tamir edilemezse, karsinojenik, hatta ölümcül etkilere sebep olur. Fotoliyazlar, UV-ışığın sebep olduğu bu hasaları, mavi ışığa bağlı bir mekanizmayla tamir eden antik flavoproteinlerdir. Fotoliyazlar, DNA hasarlarına göre iki fonksiyonel gruba ayrılır: siklobütan pirimidin dimerlerini tamir eden CPD fotoliyazlar ve pirimidin-pirimidon (6-4) dimerlerini tamir eden (6-4) fotoliyazlar. Vibrio cholerae'nın (O1 bivar Tor ırk: N16961) kriptokrom/fotoliyaz ailesine dahil üç üyeye sahip olduğu gösterilmiştir: CPD fotoliyaz olan VcPhr; ve tek iplikli DNA'ya afinitesi olan iki tane CPD fotoliyaz VcCry1 ve VcCry2. Bu tez Vibrio cholerae 'da tespit edilen, ilk (6-4) fotoliyazını denysel ve hesapsal olarak göstermiştir. Bu enzim yeni keşfedilen 'demir-sülfür içeren bakteri kriptokrom ve fotoliyazları' (FeS-BCP) adlı sınıfa dahil olmaktadır. Bu çalışmada, enzimin (6-4) fotolezyonlarını tamir ettiği, in vitro olarak Slot-Blot DNA tamiri testi ile gösterildi. Vc(6-4) FeS-BCP'nin Vibrio cholerae'nın in vivo fotoreaktivasyonuna katkısı olduğu fotoreaktivasyon-tamamlama deneyi ile gösterildi. Yapılan yapısal ve deneysel çalışmalar Vc(6-4) FeS-BCP'nin, FAD katalitik kofaktörüne, DMRL fotoantenine ve [4Fe-4S] kümesine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra-violet (UV) light introduces mutagenic damages to the DNA in the form of pyrimidine dimers. If not repaired, these damages may cause carcinogenic and lethal effects on the organism. Photolyases (PHRs) are the ancient flavoproteins that repair UV-induced lesions in a blue light-dependent mechanism. PHRs, according to substrate specificity, are divided into two functional groups: CPD PHRs that repair cyclobutane pyrimidine dimers (CPD) and (6-4) PHRs that repair pyrimidine-pyrimidone (6-4) photoproducts [(6-4) PP]. Although CPD photolyases are distributed among the three domains of life, (6-4) PHRs were thought to be restricted to eukaryotes. Vibrio cholerae (O1 bivar Tor str. N16961) possesses three cryptochrome/photolyase family (CPF) members: VcPhr, a CPD photolyase; and two single-strand CPD PHRs VcCry1 and VcCry2. This dissertation presents the first (6-4) PHR in V. cholerae, named Vc (6-4) FeS-BCP. The enzyme belongs to newly discovered 'iron-sulphur cluster containing bacterial cryptochromes and photolyases' (FeS-BCP) class. Vc (6-4) FeS-BCP is the third enzyme characterized in this class. (6-4) repair activity of the Vc (6-4) FeS-BCP was demonstrated in vitro by DNA slot-blot repair assay. In vivo contribution of the protein to photoreactivation of the organism was presented by photoreactivation-complementation assay. Structural characterization of the protein via computational and experimental methods suggest that protein possesses FAD catalytic cofactor, DMRL photoantenna and [4FeS-4S] cluster.