Cumhuriyet Döneminde Torbalı'da eğitim ve kültür faaliyetleri
Education and cultural activities in Torbalı during the Republican Period
- Tez No: 591353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir İli Torbalı İlçesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşundan bugüne, eğitim faaliyetlerini ortaya koymaktır. Çalışmada konuyla ilgili birinci ve ikinci elden kaynaklar taranmış, Torbalı'da faaliyette olan eğitim kurumları arşivleri taranarak, araştırmaya kaynak oluşturacak bilgi ve belgeler kayda geçirilmiştir. Torbalı'da eğitim almış ve/veya öğretmenlik görevinde bulunmuş kişilerle sözlü tarih çalışması gerçekleştirilmiştir. İzmir Milli Kütüphanede il yıllıkları ve APİKAM'daki gazetelerden Torbalı-Tepeköy haberlerinden bazıları taranmıştır. Cumhuriyetin ilanı öncesinde de, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Çiftlikat-ı Hümayun adı ile anılan Torbalı'nın, eğitim faaliyetleri, çalışmaya temel olarak alınmıştır. Edinilen bilgi ve belgeler araştırma içerisinde yer verilmiştir. Kazaya adını veren Torbalı Mahallesi'nde biri kız diğeri de erkek çocuklara eğitim veren iki tane mektebin var olduğu 1923 yılı istatistiklerinde yer almıştır. Daha sonra bu mekteplerin tek çatı altında toplandığı ve“Torbalı Mektebi”adıyla karma eğitime geçilmiş olduğu belirtilmiştir. Fakat bu mektebin kayıtları günümüze ulaşamamıştır. 1931 yılında açılmış olan Merkez İlk Mektebi (Kazımpaşa İlkokul)'nin ise Torbalı'da ön sıralarda olduğu gerçeğine ulaşılmıştır. Torbalı'da beş yıllık ilkokul eğitimi veren tek okul Kazımpaşa İlkokulu idi. Kazımpaşa İlkokulundan sonra ilçede Torbalı Mahallesi İlkokulu açılmış burada da üç yıllık bir eğitim verilmiştir. 1923 yılında merkez haricinde sadece Çaybaşı, Hamidiye (Özbey), Arapçı (Pamukyazı) ve Eğerci köylerinde okul bulunuyordu. O yıllarda Torbalı'ya bağlı otuz civarında köylerde eğitim imkanlarının kısıtlı olduğu sonucuna varılmıştır. Kazımpaşa İlköğretim Okulu, Gazi İlkokulu, Cengiz Topel İlköğretim Okulu, Atatürk Anadolu Lisesi, Şehit Uzman Çavuş Harun Şenözüar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Özbey İlköğretim Okulu arşivi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Çiftlikat-ı Hümayun, Torbalı, Eğitim, Kazımpaşa
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in Izmir Province bagged County, State of establishment in the Republic of Turkey, it was to reveal the educational activities. In the study, first and second hand sources were searched and archives of educational institutions operating in Torbalı were scanned and information and documents to be used as sources for the research were recorded. Oral history studies have been conducted with the people who have been trained and / or have worked as teachers in Torbalı. Some of the Torbalı-Tepeköy news items were scanned at the İzmir National Library, the provincial annuals and the newspapers in APİKAM. Before the declaration of the Republic, the educational activities of Torbalı, which was named as Çiftlikat-ı Hümayun in the late 19th and early 20th centuries, were taken as a basis for the study. Information and documents obtained are included in the research. In the district of Torbalı, which named the accident, there were two schools, one for girls and one for boys. Afterwards, it was stated that these schools were gathered under one roof and mixed education was started as "Torbalı Mektebi ekt. However, the records of this school have not survived. The Central Primary School (Kazımpaşa Primary School), which was opened in 1931, was in the front row in Torbalı. Kazımpaşa Primary School was the only school in Torbalı that provided five-year primary education. After the Kazımpaşa Primary School, Torbali Neighborhood Primary School was opened in the district where a three-year education was given. In 1923, except for the center, there were only schools in Çaybaşı, Hamidiye (Özbey), Arapçı (Pamukyazı) and Ifci villages. It was concluded that education opportunities were limited in thirty villages in Torbalı. Kazımpaşa Primary School, Gazi Primary School, Cengiz Topel Primary School, Atatürk Anatolian High School, Şehit Uzman Çavuş Harun Şenözüar Vocational and Technical Anatolian High School and Özbey Primary School archives were examined. KEYWORDS: Çiftlikat-ı Hümayun, Torbalı, Education, Kazımpaşa