Hematolojik malignitesi olan çocuk-ergen ve ebeveynlerinin yaşam kalitesi algıları, ebeveynlerin depresyon düzeylerinin incelenmesi
The perception of quality of life of child-adolescents with hematologic malignancy and of their parents and investigation of depresion levels of parents
  1. Tez No: 591385
  2. Yazar: SİNEM CANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Hematolojik malignite tanısı konulmasıyla birlikte, hem hastalık hem de tedavi komplikasyonları hasta çocuk-ergenin yaşam kalitesini etkilemektedir. Tanı alan çocuğun ebeveynlerinde anksiyete, psot travmatik sendrom ve depresyon görülebilir. Bu süreçte çocuk-ergen ve ebeveynlerinin hastalığa adaptasyonu önemlidir. Amaç: Bu çalışmada Hematolojik malignitesi olan çocuk-ergen ve ebeveynlerin hastalık süresince; gerek tanı alma, gerek hastanede yatış süresi ile birlikte yaşam kalitelerindeki değişim ve ebeveynlerin depresyona eğilimleri araştırılmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul' da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk Hematoloji servisinde mayıs 2019- temmuz 2019 tarihleri arasında Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma gönüllü kişiler üzerinde yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, independent samples test analiz yöntemleri kullanılmıştır. p< 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmanın evreni hematoloji servisine son bir yılda yatışı yapılan, hematolojik malignite tanılı 144 kadar çocuk-ergen ve ebeveynleridir. Araştırmanın örneklemi ise, standart örneklem büyüklüğü tablosuna göre 92 hesaplanmıştır. Ancak çalışmamız tedavi süreci tamamlayan hastaların taburcu olması nedeni ile 80 çocuk-ergen ve ebeveynden oluşmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKO) ile toplanmıştır. Veriler Shapiro-Wilk testi, Kolmogorov Smirnov testi, ANOVA testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular : Çalışmamıza katılan hastaların % 57,5' i erkek, % 40' ı okula gitmiyor, 2-18 yaş aralığındaki 40 çocuk-ergen hastaın yaş ortalaması 8,17± 5,04, % 42,5' i AML hastasıdır. Çalışmamıza katılan ebeveynlerin % 92,5' i anne, 35' i ilköğretim mezunu, % 80' i işsiz ve ev hanımı, % 37,5' inin gelir durumu orta düzeydir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the following period of diagnosis of the hematologic malignancy, both disease and treatment complications affect the living area of sick child-adolescent. Anxiety, post-traumatic syndrome and depression may occur in the biological parents of those who diagnosed.In this period the adaptation of sick child-adolescent and their parents to the disease is very important. Aim: In this study, it was aimed to investigate the changes in the quality of life during both diagnosis and hospitalization period of both sick child-adolescents and their parents and to evaluate the tendency of parents to depression Material Methods: The study was held in Göztepe Research and Training Hospital located in Istanbul with volunteers between dates May 2019 -July 2019. Percentage, mean, standard deviation, independent samples test analysis methods were used to evaluate the data.