Katma Değer vergisi Kanununda mükelleflerin indirim hakkını etkileyen durumlar
Conditions that affect the right of discount the AddedValue Tax Law
  1. Tez No: 591393
  2. Yazar: EMRE ENGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Katma Değer Vergisi, indirim mekanizması üzerine kurulu ve bu mekanizma üzerine işleyen bir vergi olması dolayısıyla, mükelleflerin indirim olarak dikkate aldığı unsurların belirlenen şekil ve esaslara uygun olması gerekmektedir. İndirim mekanizması, mükelleflerin satışları dolayısıyla hesapladığı vergi tutarlarından alışları dolayısıyla ödedikleri vergi tutarlarının indirim konusu yapılması durumuna izin veren bir uygulamadır. Mükelleflerin indirim yapabileceği vergi tutarları, usule ilişkin olarak ilk başta Vergi Usul Kanunu(VUK) olmak üzere, Katma Değer Vergisi Kanunu ve ilgili mevzuat düzenlemelerine göre belirlenmiştir. Kanunda sayılan haller nedeniyle vergi indirimi yapılmayan durumlar dışında, usule ilişkin ve işlemin mahiyetinden kaynaklanan sebeplerden indirimine izin verilmeyen durumlar da söz konusu olabilmektedir. Mükelleflerin vergi indirimlerine dayanak olan alışlarına ilişkin belgelerin gerçek bir işleme dayanmaması durumunda, belgelerin sahte belge mahiyetine bürünmesi, usul ve işlemin mahiyetinden kaynaklanan nedenden dolayı vergi indirimine kabul edilmeyen bir durumdur. Vergisel işlemlerde sahte belge olgusunun ortadan kaldırılmasının indirim mekanizmasının işleyişini düzeltmesinin yanında, sonraki dönemlere devreden vergi tutarlarının mükelleflere iade edilebilmesini de kolaylaştıracaktır. Bu kapsamda, hem Vergi İdaresinin denetim etkinliğini yükseltebilmesi hem de mükelleflere yüklenecek ödevlerin tespit edilmesi için çözüm arayışları kapsamında önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax, which is a tax based on the discount mechanism and which works on this mechanism, should take into account the elements and principles that are considered as taxpayers' discounts. The discount mechanism is an application that allows taxpayers to pay the tax amounts they pay due to their purchases due to their sales. Tax amounts that may be deducted by taxpayers are determined according to the Tax Procedural Law, Value Added Tax Law and the related legislations. Except in cases where no tax reduction is made due to the circumstances listed in the law, there are situations in which the discount is not permitted due to the procedural and procedural reasons. In case the documents related to the purchases of the taxpayers, which are based on tax deductions, are not based on a real transaction, the imposition of documents as false documents is not accepted as a tax deduction due to the nature of the procedure and the transaction. In addition to correcting the operation of the discount mechanism in tax transactions, the elimination of the false document phenomenon will facilitate the return of the tax amounts to the taxpayers to the following periods. In this context, proposals will be made within the scope of the search for solutions in order to increase the audit efficiency of the tax administration and to determine the duties to be loaded on the taxpayers.