Radyoişaretli floresan silika nanoparçacıklar kullanılarak T-hücre görüntülemesi
T-cell imaging using radiolabeled fluorescent silica nanoparticles
- Tez No: 591394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN İLKER MEDİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasıyla, Mezoporlu Silika Nanopartiküller (MSN), DTPA ile şelatlanıp içerisine İndosiyanin yeşili (ICG) yüklenerek floresan özelliğe sahip bir molekül haline getirilmiş ve hedef bölgeye yönlendirilerek etkinliği arttırılmıştır. Bu çalışmada floresan boya olarak kullanılan indosiyanin yeşili (ICG) enkapsülasyon işlemiyle nanoparçacıklara floresan özelliği kazandırmıştır.Bu çalışmada sentezlenen multifonksiyonel prob ile antijen spesifik T hücrelerinin in vivo olarak Dual Modalite ile SPECT/Optik görüntülemesinin sağlanacağı ve bunun sonucunda kanserin teşhisi amacıyla T hücre transfer edilmiş sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Elde edilen tüm bu sonuçların yapılacak olan yeni teşhis ve görüntüleme sistemlerinin oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, mesoporous silica nanoparticles (MSN) as a multifunctional biocompatible probe were used. Solution-based synthesis method was used that followed by structure-directing agent removal. Fluorescent dyes are encapsulated into MSN in order to provide optical imaging. Indocyanine green (ICG) which is used as the fluorescent dye was encapsulated to MSN and endowed relatively durable fluorescence characteristic. With this novel multifunctional probe, It is thought that antigen-specific T cells will be imaged using in vivo SPECT/Optical imaging with Dual modality and contribute to the concept of T cells transferring system for the diagnosis of cancer.