Fonksiyonel erkekleştirilmiş gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) farklı seyreltme solüsyonlarının sperm kalite özellikleri ve dölleme başarısı üzerine etkisi
Effect of different seminal plasma solutions on sperm quality traits and fertilization success of sex reversed rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 591399
  2. Yazar: EZGİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında fonksiyonel erkekleştirilmiş anaçlardan elde etmek amacıyla yem almaya yeni başlamış larvaların yemine 0,25, 0,5, 0,75, 1, 1,5 mg/kg 17-α metil testosteron ilave edilerek 750 günderece beslenmiştir. 3 yaşında ve 2. döl verimini yapan anaçlar elde edilmiştir. Bu anaçlardan elde edilen spermalara farklı seyreltme solüsyonları farklı bekletme süreleriyle uygulanmıştır. Tezin amacı fonksiyonel anaçlardan elde edilen spermada bu solüsyonlar ve bekletme sürelerinin sperm kalitesi ve özellikle dölleme başarısı üzerindeki etkilerinin tespitidir. Seyreltme solüsyonu olarak yapay seminal plazma (YSP), Cortland solüsyonu (CS) ve glikoz-methanol solüsyonu (GMS) kullanılmıştır. Solüsyonda bekletme süresi olarak 15, 45 ve 90 dakika seçilmiştir. Bu şekilde 5 farklı hormon dozajı uygulanan anaçların spermalarına,3 farklı solüsyon ve 2 farklı bekletme süresi uygulanarak 30 farklı kombinasyon (5 anaç grubu x 3 seyreltme solüsyonu x 2 bekletme süresi) denenmiştir. Başlangıç aşamasında (0. dakika) 15 farklı kombinasyonda (5 anaç grubu x 3 seyreltme solüsyonu) sperma kalitesi ölçülmüştür. 5 farklı anaç grubu için spermatozoa yoğunluğu 22,8±8,16 (ortlama±std.sapma) ile 38,2±9,04 x 109 adet ml-1, spermatokrit değeri % 32,20±5,54 ile 45,00±3,55 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis functional sex reversed rainbow trout production aimed and for that purpose new feeding larvae fed with 0,25, 0,5, 0,75, 1, 1,5 mg/kg 17α-methyltestosterone addition to their feed during 750 day-degree. Three years old and second maturated sex reversed brodstock produced. Different seminal plasma solutions and incubation durations used for dilution of sperma from these broodstock. Aim of this thesis is to determine effects of different seminal plasma solutions and their incubation duration on sperm quality traits and fertilization success of functional sex reversed rainbow trout. Artificial seminal plasma (ASP), Cortland solution (CS), glicose-methanol extender (GME) used as seminal plasma solution. 15,45, 90 minutes selected as incubation duration. Thus 5 different hormone used sex reversed broodstock and 3 different seminal plasma solution and 2 incubation duration studied with 30 combinations (5x3x2) in this thesis. At the begining of study 15 different combination (5 functional sex reversed broodstock group sperma, 3 different seminal plasma solutions (5x3)) examined and evaluated sperm quality parameters. Sperm density was between 22,8±8,16 (mean±std.deviation) 38,2±9,04 x 109spermatozoa ml-1, spermatocrit was between % 32,20±5,54 and 45,00±3,55.