Asimetrik dimetilarginin (ADMA) aptamerlerinin geliştirilmesi ve aptamer temelli tayin kitinin tasarlanması
Development of asymmetric dimethylarginine (ADMA) aptamers and designing the aptamer based kit
- Tez No: 591407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde biyobelirteç potansiyeline sahip, bir aminoasit türevi olan asimetrik dimetilarginin(ADMA) molekülünün tayinine yönelik yeni bir yöntem tasarımı incelenmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile Asimetrik dimetilargininin(ADMA) başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere birçok klinik durumla ilişkisi bulunduğu saptanmıştır. Bu hastalıkların tanı, tedavi ve tedavisinin izlenmesinde yeni bir yaklaşım olarak ADMA'nın tayini önem kazanmıştır. Mevcut ADMA tayin yöntemlerinin dezavantajlarının bulunması ve rutin analizlerde kullanılabilirliklerinin zor olması yeni yöntemlere ihtiyacı arttırmaktadır. Kardiyovasküler risk belirteci olarak değerlendirilen ADMA'nın tayini güvenilir, spesifik, hızlı ve düşük maliyette olmalıdır. Bu amaçlarla tez çalışması kapsamında önce ADMA aptamerleri geliştirilmesi ve ardından floresans temelli tayin yönteminin tasarlanması amaçlanmıştır. Geliştirilen yöntemin ELISA yöntemine alternatif, ADMA'ya spesifik, hızlı ve daha düşük maliyetli bir kit şeklinde tasarlanabilirliği amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of a new method for the determination of the molecule of asymmetric dimethylarginine (ADMA), an amino acid derivative which has a biomarker potential, was investigated. In recent studies, asymmetric dimethylarginine (ADMA) has been found to be related to many clinical conditions, especially cardiovascular diseases. The determination of ADMA as a new approach in the diagnosis, treatment and control of these diseases has gained importance. The disadvantages of existing ADMA detection methods and their usability in routine analysis increase the need for new methods. As a cardiovascular risk marker, the determination method of ADMA should be reliable, specific, rapid and low cost. For these purposes, it was aimed to develop ADMA aptamers and then design the fluorescence based determination method.