Ergenlik döneminde dini başa çıkma ve anlam arayışı
Religious coping and search for meaning in adolescence period
- Tez No: 591408
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı çocukluktan yetişkinliğe geçişte önemli bir basamak olan ve özellikle çalkantılı süreçlerin yaşandığı ergenlik dönemindeki bireylerin karşılaştıkları sorunlar karşısında dini başa çıkma etkinliklerine başvurma şekilleri, dini başa çıkma ve dindarlık, hayat memnuniyeti ve anlam arayışının birbirlerine olan etkilerini tespit etmektir. Bu bağlamda araştırmaya 2017 yılında İstanbul'daki Anadolu Liseleri ile Meslek Liselerinde öğrenim gören 243 lise ve çeşitli devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde öğrenim gören 216 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılanların eğilimleri anket tekniğiyle belirlenmiştir. Yapılan anket çalışmasında kişisel bilgi formuna ek olarak Dini Başa Çıkma Ölçeği (DBÇÖ), Hayatın Anlamı ve Amacı Ölçeği (HAAÖ), Motivasyonel Dindarlık Ölçeği (MMRI) ve Hayat Memnuniyeti Ölçeği (HMÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ergenlik dönemindeki bireylerde dini başa çıkma, dindarlık, hayat memnuniyeti ve anlam arayışı arasında anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of relationship among application types of adolescences for religious coping activities, religious coping and religiosity, life satisfaction and search for meaning at time of facing of the problems by the individuals in adolescence period which is an important step in the transition from childhood to adulthood and in which especially turbulent processes were lived. In this regard, 243 high schools students who are being educated at Anatolia High schools, Vocational High schools located in Istanbul and 216 university students from various public and private universities participated in the study in 2017. The tendency of the participants attended to the research was determined by questionnaire technique. In addition to the personal information form, Religious Coping Scale (DBÇÖ), Meaning and Purpose of Life Scale (HAAÖ), Motivational Religiosity Scale (MMRI) and Life Satisfaction Scale (HMÖ) were used in the questionnaire study. To sum up tindigs of the wrrent study indiceted that ther is significant relationship between religious coping, religiosed and search for meaning.