Finansal tablolardan teşvik edilmesi gereken alt sektörlerin belirlenmesi: Makine sektörü çalışması
Identifying the subsectors to be incentivized based on financial accounts: Machinery sector study
- Tez No: 591486
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gümrük duvarlarının aşağı çekilmesi ve finansal serbestlik sonrasında uluslararası seviyede rekabet artmıştır. Gelişmiş ülkeler rekabet yarışındaki liderliğini bırakmamak için bilgiye dayalı sanayileri ön planda tutarak, daha yüksek katma değerli ürünler üretmekte ve böylelikle rekabetçi avantajlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Türkiye ise imalat sanayinin ürettiği ürünlerin teknolojik seviyesinde ciddi bir sıçrama yapamamıştır. Bu durum imalat sanayinin oluşturduğu katma değerde ve üretimde, meydana getirdiği istihdamda ve dış ticaret rakamlarında net bir şekilde görülmektedir. Ülkeler ürettikleri ürünlerde katma değeri, üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmak gibi amaçlarla imalat sanayilerini yönlendirmektedir. Türkiye'de benzer şekilde çeşitli zamanlarda uygulamaya aldığı teşvik paketleriyle imalat sanayini çeşitli amaçlar doğrultusunda vergi ve vergi dışı unsurlarla desteklemektedir. Çalışmada bir çok sektörle bağlantısı bulunan ve orta-yüksek teknolojili ürünler arasında önemli bir yere sahip olan makine ve ekipmanları sektörü üzerinde durulmuştur. Makine ve ekipman imalatı sektöründe bulunan 13.278 firmanın verileri incelenmiştir. Finansal tablolardan yola çıkılarak makine ve ekipmanları imalatı alt sektöründe katma değer, üretim, istihdam ve ihracat açısından teşvik edilmesi için öne çıkan alt sektörler saptanmıştır. Finansal analizlerde üretim, katma değer ve yatırımların hesaplanması için farklı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Özellikle teşvik edilecek sektörleri finansal tablolardan yola çıkılarak katma değer ve üretim rakamlarının yeni yaklaşımlar ile hesaplanması, çıkan sonuçların teşvik kapsamındaki yatırımlar ile ilişkilendirilmesi bu tezin yenilikçi bir yönüdür. Ayrıca, çalışmada makine ve ekipmanları imalatı sektöründe faaliyet gösteren 13.278 firmaya yer vererek ilk defa bu kapsamda bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
International competition has been constantly on the rise as a result of relaxations in customs regulations and increase in free trade. To maintain their competitive edge, developed countries have now been increasingly investing on high-tech industries, producing goods with sizable value-added. Turkey, on the other hand, is yet to make the shift in the technology of its production sector. This has been limiting the potential of the production sector in terms of value-added production, employment, and international trade. Governments guide their countries' production sector to help produce higher value-added goods, and achieve higher production, employment, and export rates. Turkey is no exception with its frequent tax-related or tax-unrelated incentive programs supporting the production sector. The present study focused on the machine and equipment production sector, which has a dominant representation in middle-high technology products and enjoys links to many other sectors. Data from 13278 companies were investigated. Based on financial tables, companies for future incentive programs were identified based on their potential to produce high value-added goods, and achieve high production, employment, and export rates. The study developed a novel approach to estimate added value and investments. Especially, identifying added value and production values based on financial statements such as balance sheets and income statements, and linking the results with investment values that are in the scope of Turkish incentive system are the innovative points of this thesis. By examining the 13.278 firms under machine and equipment production sector, for the first time such a huge study has been undertaken.