Albert Camus'de edebiyat ve felsefe ilişkisi
Albert Camus relationship between literature and philosophy
  1. Tez No: 591485
  2. Yazar: FATMA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Fransız Dili ve Edebiyatı, Philosophy, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada sanat biçiminin görünümlerinden biri olan edebiyat ile karmaşık imgelerle düşüncenin kavramlarını aydınlatmaya çalışan felsefe arasındaki etkileşim Albert Camus ve eserleri üzerinden sorunsallaştırılmaktadır. Edebiyat-felsefe arasındaki hakikat ve kurgusallığa dayalı geleneksel dil kullanımları teorik bir düzlemde incelenmektedir. Her iki disiplinin de hakikati anlamak gibi bir kaygıyla harekete geçmesi çoğu zaman birbirinin yerine geçebilmesine olanak tanımıştır. Bu çerçevede felsefenin biçimden çok içeriğe yönelmesinden hareketle içerik-biçim tartışmaları, edebiyatın mı felsefeye yoksa felsefenin mi edebiyata indirgenmesi sorununu doğurmaktadır. Bu yönüyle edebiyat ve felsefenin etkileşimi doğrultusunda Camus'nün tezli roman ve denemelerini temel alarak edebiyat-felsefe etkileşimi incelenmektedir. Çalışmanın ulaşılan sonuçları bakımından, edebiyat-felsefe arasındaki ilişki incelenerek varoluşçu bağlamda edebi ve felsefi eserlere konu olabilecek kavramların dışavurumu ele alınmaktadır. Camus açısından anlam ve yaşam sorunu irdelenerek edebiyatın felsefede, felsefenin edebiyattaki yeri belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between literature, which is one of the aspects of art form, and complex images and philosophy trying to illuminate the concepts of thought is problematized through Albert Camus and his works. Traditional language uses based on truth and fiction between literature and philosophy are examined on a theoretical level. The fact that both disciplines acted with concern, such as understanding the truth, often allowed them to replace each other. In this context, the discussion of content - form raises the question of whether literature is reduced to philosophy or philosophy to literature. And in the light of the interaction of literature and philosophy, the interaction between literature and philosophy is examined based on the novel and essays of Camus. In terms of the results of this study, the relationship between literature and philosophy is examined and the expression of concepts that may be the subject of literary and philosophical works in an existential context is discussed. The meaning and life problem of Camus is examined and the place of literature in philosophy and philosophy in literature is tried to be determined.