Nevşehir'deki Hristiyanlık yapıları ve azizleri
Christianity constructions and saints in Nevşehir
  1. Tez No: 591488
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERDEM SÜRME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Art History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nevşehir'de yer alan aziz kiliselerini tespit etmek amacıyla saha çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen tespitler sözlü ve yazılı kaynaklarla zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, Nevşehir'de yer alan 17 kilisenin bilgisine; 13 aziz ve 6 azizenin anlatısına yer verilmiştir.“Nevşehir'deki Hristiyanlık Yapıları ve Azizleri”adı çalışmanın“Kapadokya Bölgesi”isimli Birinci Bölüm'ünde; Kapadokya Bölgesi'nin adı, sınırları, tarihi ve Kapadokya Bölgesi'nde Hristiyanlığın yayılması hakkında bilgi verilmiştir.“Nevşehir ve Hristiyanlık Yapıları”isimli İkinci Bölüm'de; Nevşehir ve ilçeleri hakkında, Nevşehir'de tespit edilen Hristiyanlık yapıları hakkında bilgilere yer verilmiştir.“Hristiyanlıkta Bazı Kavramlar”isimli Üçüncü Bölüm'de; Hristiyanlıkla ilgili aziz, martir, keşiş, manastır, şapel, kilise, teslis, vaftiz kavramları açıklanmıştır.“Nevşehir'deki Hristiyanlık Yapıları ve Anlatılarına İlişkin İnceleme”isimli Dördüncü Bölüm'de, ele alınan Hristiyanlık yapıları, aziz ve azizelerle ilgili inceleme yapılmıştır.“Nevşehir'in Aziz ve Azize Adıyla Anılan Hristiyanlık Yapıları”isimli Beşinci Bölüm'de ise Nevşehir'deki aziz ve azize kiliselerine ve bu kiliselerin anlatılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some field works have been performed so as to ascertain the saint churchs located in Nevşehir. The attained detections have been tried to be enriched by written and spoken resources.In this study information of 17 churchs in Nevşehir, narrations of 13 saint and 6 aves have been taken place. In the“First Part”of the study entiletled as“Narrations about Christianity constructions and saints”, it has been enlightened about description, barderlines, history of Cappadocia Region and spreading out of Christianity in this Region. In the“Secand Part”it has been informed about Nevşehir and its subprouınces and ascertained buildings in Nevşehir. In the“Third Part”consepts which are related to Christianity such as saint,.martry, monk, monastery, chapel, church, trinity and baptism have been tried to be explained. In the“Fourth Part”an examination has been held recording Christianity consructions in Nevşehir and their narratıons. In the“Fifth Part”it has been taken part saints and aves and their narrations.