Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryum'undaki (Ank) Plantago L. (Plantaginaceae) cinsinin revizyonu
The revision of the genus Plantago L. at Herbarium of Faculty of Science (Ank)
  1. Tez No: 591525
  2. Yazar: MELEK BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile; ülkemizin köklü herbaryumlarından ANK Herbaryumu'nda bulunan Plantaginaceae familyası üyesi Plantago L. cinsine ait herbaryum örnekleri gözden geçirilmiştir. Plantago cinsi; Türkiye florasında 26 tür ve 7 türaltı takson, ANK Herbaryumu'nda 17 tür ve 5 türaltı takson ile temsil edilmekte ve bu taksonlara ait 272 örnek bulunmaktadır. Türkiye florasında 2 endemik takson olmasına rağmen ANK Herbaryumu'nda yalnızca bir endemik takson mevcuttur. ANK Herbaryumu'nda bulunan taksonların IUCN kategorileri, fitocoğrafik bölgeleri, grid kareleme sistemindeki dağılışları Türkiye florası ile karşılaştırılmış olup tablolar hâlinde verilmiş ve ANK Herbaryumu'nda bulunan Plantago cinsine ait takson düzeltmeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; herbarium samples belonging to Plantago L. genus in the Plantaginaceae family at ANK Herbarium, which is one of the most notable herbariums of our country, were reviewed. Plantago genus; is represented by 26 species and 7 subspecies taxa in Flora of Turkey, and 17 types and 5 subspecies taxa in Herbarium ANK and a 272 sample of these taxa. Although there are two endemic taxa in the flora of Turkey, there is only one endemic taxon is available in ANK Herbarium.Taxa of ANK Herbarium's IUCN categories, phytogeographic regions, and the distributions on grid system are compared to taxa of flora of Turkey and the results are tabulated. ANK Herbarium's taxa of Plantago genus are also revised.