İlkokul programındaki ölçme ve değerlendirmeye yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri Kars ili örneği
The views of class teachers for measurement and evaluation in the primary school program Kars provincial example
  1. Tez No: 591524
  2. Yazar: ERKAN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin ilkokul programlarındaki ölçme ve değerlendirmeye yönelik görüşlerinin ortaya koyması amaçlanmıştır. Tarama modeli olarak bu çalışmada tarama (survey) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Pullu (2008) tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kars il merkezi ile merkeze bağlı köylerde bulunan 74 ilkokulda görev yapmakta olan 284 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin lisans eğitiminde aldıkları ölçme ve değerlendirme dersi ile hizmet içi eğitimlerinin kendilerine katkısının olduğu, ölçme ve değerlendirme etkinliklerini uygulamada en çok Matematik dersinde zorlandıkları, ölçme ve değerlendirme etkinliklerini belirlerken en çok öğretmen kılavuz kitaplarından yararlandıkları ortaya çıkmıştır. Diğer yandan öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme yöntem-tekniklerini bilme düzeylerinin yüksek olduğu, özellikle portfolyo (öğrenci ürün dosyası), performans görevi, proje ödevleri, çalışma yaprakları, gözlem ve seviye belirleme testi gibi yöntem ve tekniklerini daha fazla bildikleri belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin en az bildikleri ölçme ve değerlendirme yöntem-tekniğinin yapılandırılmış grid olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme sürecindeki uygulamalarına yönelik görüşlerinin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin en çok ölçme ve değerlendirme sürecine velilerin katılımını sağlamada zorlandıkları görülmüştür. Öğretmenler ölçme ve değerlendirme sürecinin etkili biçimde uygulanması için de daha fazla araç-gereç temin edilmesini önermişlerdir. Ulaşılan bu sonuçlar doğrultusunda, okullara ölçme ve değerlendirme uygulamaları için araç-gereç ve kaynak desteğinde bulunulması, ölçme ve değerlendirme sürecine velilerin katılımının sağlamaya yönelik çalışmalar yapılması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of primary school teachers about measurement and evaluation in primary school curriculum. Survey method was used in this study. In the research, a questionnaire developed by Pullu (2008) was used as data collection tool. The sample of the study consists of 284 primary school teachers working in 74 primary schools located in Kars city center and villages connected to the center. Analysis results have shown that the measurement and evaluation courses that the primary school teachers attended during their bachelor's degree education and those they attended during their in-service education contributed themselves a lot and the most difficult course they found in applying the activities were mathematics course and the most beneficial book they used while defining the measurement and evaluation activities were teachers' guidance books. On the other hand, it has been determined that teachers have a high level of knowledge about measurement and evaluation methods-techniques and they know more about methods and techniques such as portfolio (student product file), performance task, project assignments, worksheets, observation and level determination test. In addition to this, it was seen that the measurement and evaluation method-technique which teachers know least is a structured grid. It was seen that the opinions of the teachers who participated in the research about their applications in the measurement and evaluation process were positive. It was observed that teachers had the most difficulty in ensuring parents' participation in the assessment and evaluation process. Teachers also suggested that more tools should be provided for the effective implementation of the assessment and evaluation process. In line with these results, suggestions were made such as providing equipment and resources for schools for assessment and evaluation applications, and studies to ensure parents' participation in the assessment and evaluation process.