Hidayet romanlarında din algısı
The perception of religion inguidance novels
  1. Tez No: 591570
  2. Yazar: ÖZLEM AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Hidayet Romanlarında Din Algısı (1999-2000) adlı tez çalışması bir dönemde iz bırakmış hidayet romanlarındaki din algısını inceler. Bu noktada din algısı yalnızca 1990 ve 2000 yılları arasında yayımlanmış popüler İslami romanlar incelenerek ele alınmıştır. Bu araştırma, edebiyatımızda 1960'ların sonunda yer edinmeye başlayan popüler İslami romanlar olarak da bilinen“Hidayet Romanları”ndaki din algısını araştırmaktadır. Çalışmada, seçilen romanlar niteliksel metin analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın amacı, araştırma için seçilen hidayet romanlarındaki din algısını belirleyerek hidayet yazarlarının din konusundaki düşüncelerini eserlerinde okuyucuya tebliğ ettiğini belirlemektir. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır.“İman İle İlgili Meseleler”adlı birinci bölümde hidayet romanlarındaki iman meselesi incelenmiş, iman konusu Allah inancı, kader ve ahiret kavramları çerçevesinde tartışılmıştır.“İbadet Konuları”adlı ikinci bölümde hidayet romanlarındaki ibadete yaklaşım ele alınmıştır. Bu bölümde ibadetlerin din algısını etkilediği noktalar incelenmiştir.“Günlük Hayat”başlıklı üçüncü bölümde ise din algısının günlük hayatı nasıl etkilediği belirlenmiş, bu noktada dünya hayatı, sabır anlayışı, kazanç algısı, Müslüman'ın günlük yaşantısı, başörtüsü ve Müslüman kimliği alt başlıkları ele alınarak dinin günlük hayata etkisi araştırılmıştır. Tezin son bölümü olan“Dini Emir ve Tavsiyeler”bölümünde hidayet romanlarında yer alan ayet, hadis ve din büyüklerinin sözleri incelenmiştir. Sonuç kısmında incelenen bu bölümler bağlamında hidayet romanlarındaki din algısı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
TheThesisstudy of Perception of Religion in guidancenovels (1999-2000) examinestheperception of religionwhichwas popular at a period.Hereintheperception of religion has beendiscussedbyexaminedonly popular Islamicnovelspublishedbetween1990-2000. Thisstudysearchestheperception of religion in guidancenovelswhichstartstoplace at ourliterature at theend of 1960s, alsoknown as popular Islamicnovels. Inthestudychosennovelshavebeenexaminedbyqualitativetextanalysis. Theaim of thestudy is to define thatguidancewritersnotifytheirideastothereaders in their Works bydefiningtheperception of religion in thechosenguidancenovelsforthesearch. Thisthesisconsists of fourchapters. At thefirstchaptercalled“TheIsues of Faith”theissue of faith in guidancenovels has beenexamined, thesubject of faith has beendiscussedwithintheframework of theconcepts of belief of God, thefaithandafterdeath. At thesecondchaptercalled“worshipsubject”approachtoworships in guidancenovels has beendiscussed. Thepointsthatworshipseffecttheperception of religionhavebeenexamined at thispoint. At thethirdchaptercalled“daily life”how theperception of religioneffectdaily life has beendefined at thispoint, theeffect of religion on daily life has beensearchedbydealingwiththesubheading of life on theworld, understanding of patience, sense of benefit, muslim'sdaily life, headscarfandmuslimidentity. The verse, thehadithandthewords of themajorpeople of religion in theguidancenovelshavebeenexamined at thelastchapter of thesis. Inthecontext of thesesectionsexamined in theconclusion, theperception of religion has beentriedto be revealed in theguidancenovels.