Mehmed Emin Vahîd Paşa'nın Şerh-i Kasîde-i Dimyâtiyye (Mirkāt-ı Münâcât) isimli eserinde tasavvufî muhtevâ
Sufi content in Meḥmed Emin Vāhid Pāshā's work titled Sharḥ al-Qaṣīda al-Dimyāṭiyya (Mirqāt al-Munājāt)
  1. Tez No: 591617
  2. Yazar: SENA EYİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Nûreddîn ed-Dimyâtî'nin (ö. 921/1515) Kasîde-i Dimyâtiyye'si esmâ-i hüsnâ ile yapılan manzûm bir münâcâttır. Üzerine şerh, tahmîs ve tercüme çalışmaları yapılan eseri Türkçe olarak şerh edenlerden biri de son dönem Osmanlı bürokratlarından Mehmed Emîn Vahîd Paşa'dır (ö. 1244/1828). Bu çalışmanın birinci bölümünde Nûreddîn ed-Dimyâti ve Vahîd Paşa, hayatları ve eserleri ekseninde tanıtılmış ayrıca Kasîde-i Dimyâtiyye etrafında oluşan literatür tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümün ilk kısmında Mirkāt-ı Münâcât, Kasîde-i Dimyâtiyye'nin Türkçe şerhlerinden olan Fevâidü'l-Leâlî fî Beyâni Esmâi'l-Müteâlî ve Behcetü'l-Meâlî Şerhu Esmâillâhi'l-Müteâlî ile genel özellikleri, içeriği ve kaynakları açısından yer yer kıyaslanmak suretiyle incelenmiştir. İkinci kısmında kavramlar-konular ve esmâ-i hüsnâ ile kasîdenin beyitlerinin havâssı bağlamında Mirkāt-ı Münâcât'taki tasavvufî muhtevâ analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Mirkāt-ı Münâcât'ın nüshaları hakkında bilgi verilerek müellifine ait iki nüshanın karşılaştırıldığı çeviri yazısı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The verse al-Qaṣīda al-Dimyāṭiyya, written by Nūr al-Dīn al-Dimyāṭī (d. 1244/1828), is a verse munājāt (supplications) made with al-asmāʾ al-ḥusnā. One of the Turkish commentators of this work, which itself has been the subject to commentary, estimation and translation studies, is Meḥmed Emin Vāḥid Pāshā (d. 1244/1828), a late Ottoman bureaucrat. In the first part of this study, Nūr al-Dīn al-Dimyāṭī and Vāḥid Pāshā are introduced within the scope of their lives and works, and an effort is made to determine the literature al-Qaṣīda al-Dimyāṭiyya gave rise to. In the second chapter, firstly the general features of Mirkāt-ı Münâcât, its content and its sources are examined, at times comperatively with Fevâidü'l-Leâlî fî Beyâni Esmâʾi'l-Müteʿâlî and Behcetü'l-Meʻâlî, two Turkish commentaries on al-Qaṣīda al-Dimyāṭiyya. Then, the sufi content in Mirkāt-ı Münâcât is analyzed in terms of concepts used in the text and its subject-matters as well as the Khawāṣṣ of al-asmāʾ al-ḥusnā and the qaṣīda 's couplets. In the third chapter, firstly, manuscripts of Mirkāt-ı Münâcât are introduced. Then, relying on two different copies of the work, a transcription to Modern Turkish is provided.