Çardak (Denizli) yöresinde etnobotanik bir çalışma
A study of ethnobotany in Çardak (Denizli) region
- Tez No: 591618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma 2018-2019 tarihleri arasında Denizli'nin Çardak ilçesi sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. İlçe sınırları içerisinde yapılan arazi araştırmaları ve o bölgede yaşayan yerel halk ile yapılan söyleşiler ile doğal yayılış gösteren etnobotanik özellikleri bulunan 89 tür ve bu türlere ait 125 farklı kullanım tespit edilmiştir. Bu türlerin 36 tanesinin gıda, 11 tanesinin çay, 6 tanesinin baharat ve aroma verici, 38 tanesinin tedavi amaçlı, 4 tanesinin süpürge olarak, 7 tanesinin dekorasyon ve peysaj amacıyla, 11 tanesinin hayvan yemi ve 12 tanesinin diğer amaçlarla kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu ürünlerinin hangi alanlarda kullanımını tespit etmeye yönelik olarak Çardak ilçe, köy ve beldelerinde bu ürünleri bilen, tanıyan, kullanan ve ürünleri ekonomik olarak değerlendiren 75 kişi ile söyleşi çalışmaları gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra Çardak Orman İşletme Şefliği, Tarım İlçe Müdürlüğünden ürünler ve bölgenin florası ve ekolojik özellikleri hakkında bilgi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed between 2018-2019 within the boundaries of Çardak district of Denzili. In here, 89 species and 125 different uses of these species with natural distribution and ethnobotanical properties were determined with land surveys conducted within the boundaries of the district and the interviews with the local people living in that region. It was determined that 36 of these species were used for food, 11 of them were tea, 6 of them were used for spice and aroma, 38 of them were used for treatment, 4 of them were used as brooms, 7 of them were used for decoration and landscaping, 11 of them were used for animal feed and 12 of them were used for other purposes. To determine the areas in which these products are used, in Çardak's villages and towns, interviews were conducted with 75 people who knew, knew, made and evaluated the products economically. Also, oral information about the flora of the products and ecological characteristics of the region has been obtained from Çardak Forestry Directorate, Agriculture District Directorate.