Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde enerji tüketimi ve iktisadi büyüme: BRICS ülkeleri ve Türkiye (BBRİCS-T) üzerine bir inceleme: 1994-2018
Energy consumption and economic growth in the framework of sustainable development: A review on BRICS countries and Turkey (BRICS-T): 1994-2018
- Tez No: 591629
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÜZÜMCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Enerji önemli bir üretim girdisi olduğu gibi ülkelerin iktisadi büyüme ve kalkınması açısından enerji ihtiyacının, enerji arz güvenliğinin sağlanması da oldukça önemlidir. Hatta enerji üretimi ve tüketimi, özellikle kişi başına enerji tüketimi düzeyi kalkınmışlık açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Dünya mal ve hizmet üretiminde önemi giderek artan enerji, ülkelerin ekonomik yapısını dışa bağımlı hale getirmekte ve ülkelerin gelecekle ilgili kararlarını da etkilemektedir. Küresel enerji ihtiyacının büyük çoğunlukla fosil enerji kaynakları ile karşılanıyor olması dünyanın büyük bir problemi olan çevre kirliliğinin kendini her geçen gün daha fazla hissettirmesine yol açmaktadır. Fosil enerji kaynakları ile enerji ihtiyacının karşılanması çevre kirliliğinin önemli bir göstergesi olan karbondioksit (CO2) emisyonunu artıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada BRICS-T ülkelerinin enerji tüketimi ve iktisadi büyüme ilişkisi panel veri analizi çerçevesinde panel eş bütünleşme testleri ve panel nedensellik testleri ile 1994-2018 dönemi verileri kullanılarak test edilmiştir. Testler çerçevesinde teorik çerçevede ve ampirik çalışmaların bir çoğunda görüldüğü üzere enerji tüketimi ile iktisadi büyüme arasında eş bütünleşme ve tek yönlü nedensellik ilişkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is an important input of production, as well as the economic growth and development of countries in terms of energy needs, energy supply security is also very important to provide. Even energy production and consumption, especially the level of energy consumption per capita, is considered an important indicator of development. Energy, which is becoming increasingly important in the production of world goods and services, makes the economic structure of countries dependent on foreign sources and affects the decisions of the countries regarding the future. The fact that the global energy needs are mostly met with fossil energy sources makes the world feel more and more of the environmental pollution, which is a major problem. Fossil energy sources and energy needs meet as a factor that increases the emission of carbon dioxide (CO2), an important indicator of environmental pollution. In this study, the relationship between energy consumption and economic growth of BRICS-T member countries is tested using panel co-integration tests and panel causality tests in the framework of panel data analysis and 1994-2018 period data. As seen in the theoretical framework and most of the empirical studies within the framework of the tests, it is concluded that there is a one-way causality relationship between energy consumption and economic growth.