Sürdürülebilir kalkınmada doğrudan yabancı yatırımlar ve çevre ilişkisi: Panel veri analizi
The relationship between foreign direct investment and environment in sustainable development: Panel data analysis
- Tez No: 943699
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleşebilmesi için çevresel koruma ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin dengeli olması gerekmektedir. Hızla artan küreselleşme süreci beraberinde çevre kirliliği ile alakalı tartışmaları gündeme getirmiştir. Bu bağlamda doğrudan yabancı yatırımların çevre kirliliği üzerindeki etkisi literatürde oldukça derinleşmiştir. Daha esnek çevresel düzenlemelere sahip ülkelerin öncelikle iktisadi büyümeyi gözeterek çevreyi ikinci plana atmasından kaynaklı çevreye zarar veren yatırımları ülkeye çekme eğiliminde olmalarına Kirlilik Sığınağı Hipotezi denmektedir. Çok uluslu firmaların teknoloji yoğun ve temiz üretime sahip tesislerini taşıdıkları ülkelerde çevresel kaliteyi iyileştirmelerine ise Kirlilik Hale Hipotezi denmektedir. Bu çalışmada sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde çevresel düzenlemelerin doğrudan yabancı yatırımlara olan etkisi incelenmiş ve bahsi geçen iki hipotezin geçerliliği G-20 ülkeleri içinde yer alan Avusturya, Japonya, İngiltere, ABD, Almanya, Fransa ve İtalya özelinde sınanmıştır. 2001 ve 2021 dönem aralığını kapsayan panel veri setinde sabit etkili model için Feasible Generalized Least Squares (FGLS) tahmincisi tercih edilmiştir. Çevresel düzenlemeleri temsilen ele alınan çevre vergisindeki artış doğrudan yabancı yatırım çıkışını negatif etkilemektedir. Bu sonuç çevresel düzenlemelerdeki sıkılığın gelişmiş ülkelerde doğrudan yabancı yatırım çıkışını azalttığını bildirmektedir. Modelde yer alan yenilenebilir enerji tüketimi, doğrudan yabancı yatırım çıkışını azaltırken ekonomik büyümenin arttırdığı tespit edilmiştir. Sıkı çevre düzenlemelerinin dışarıya yatırım çıkışına neden olmayarak Kirlilik Hale Hipotezini desteklediği kanıtlanmıştır. Gelişmiş ülkelerde çevreci politikaların ve yenilenebilir enerjiye eğilimin hem çevreyi koruduğu hem de yatırım kararında etkili olduğu anlaşılmaktadır. O halde politika yapıcıların uluslararası yatırımlarda yeşil enerji ve çevre vergilerini destekleyerek stratejilerini belirlemeleri önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
To realize sustainable development goals, the relationship between environmental protection and economic growth must be balanced. The fast-increasing globalization process has brought discussions on environmental pollution to the surface. In this context, the impact of foreign direct investments on environmental pollution has deepened considerably in the literature. The fact that countries with more flexible environmental regulations tend to attract investments that harm the environment because they put the environment in the second plan by primarily considering economic growth is called the Pollution Haven Hypothesis. The fact that multinational firms improve the environmental quality in the countries where they move their technology-intensive and clean production facilities is called the Pollution Halo Hypothesis. In this study, the impact of environmental regulations on Foreign Direct Investment within the framework of sustainable development is analyzed and the validity of these two hypotheses is tested for Austria, Japan, UK, USA, Germany, France, and Italy, which are among the G-20 countries. In the 2001-2021 panel data set, the Feasible Generalised Least Squares (FGLS) estimator is preferred for the fixed effect model. An increase in the environmental tax, which is considered to represent environmental regulations, affects foreign direct investment outflow negatively. This result suggests that tighter environmental regulations reduce foreign direct investment outflows in developed countries. Renewable energy consumption, which is included in the model, is found to decrease foreign direct investment outflow while economic growth is found to increase it. It is proved that strict environmental regulations do not cause an outflow of investment, supporting the Pollution Halo Hypothesis. In developed countries, it is understood that environmentalist policies and the tendency towards renewable energy both protect the environment and are effective in investment decisions. Therefore, policymakers need to determine their strategies by supporting green energy and environmental taxes in international investments.