Gelişmekte olan ülke firmalarının yabancı doğrudan yatırımları, uluslararasılaşma stratejileri ve Türk firmalarının yabancı doğrudan yatırımlarına yönelik bir araştırma
Foreing direct investment and internationalization strategies of emerging country firms, and a study of foreing direct investment of Turkish firms
- Tez No: 591633
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Gelişmekte olan ülke firmalarının son zamanlarda yabancı doğrudan yatırımlarının artması, bu firmaların nasıl uluslararasılaştıklarını incelemeyi önemli hale getirmiştir. Ayrıca gelişmekte olan ülke firmalarının firmaya özgü avantajlarının neler olduğu ve bunların kendi ülkelerine özgü şartlar tarafından nasıl etkilendiği son dönemlerde ilgi görmeye başlamıştır. Bu tez çalışmasında, gelişmekte olan ülke firması olarak Türk firmalarının yabancı doğrudan yatırımları incelenmiştir. Bu sayede, firmaların yabancı doğrudan yatırımlarındaki motivasyonları, giriş ve sahiplik biçimi seçimleri, uluslararasılaşma süreçleri, ülkeye özgü ve firmaya özgü avantajları, uluslararasılaşma stratejileri incelenerek, firmaların nasıl uluslararasılaştıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada gelişmiş ülke firmalarının uluslararasılaşmasını açıklamak için oluşturulmuş mevcut teori ve modellerin gelişmekte olan ülke firmalarının uluslararasılaşmasını ne derecede açıklayıp açıklayamadığı, dolayısıyla da gelişmekte olan ülke firmalarının yeni bir tür olup olmadığı konusundaki alandaki tartışmaya katkı sağlamak da amaçlanmıştır. Çalışmada vaka analizi yöntemi kullanılarak, yabancı doğrudan yatırımları bulunan 16 Türk firmasının üst düzey yöneticileri ile yapılan mülakatlar ve ikincil verilere dayanarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmada, ülkeye ve firmaya özgü avantajların firmaların yabancı doğrudan yatırımlarını ve uluslararasılaşma stratejilerini etkilediği, gelişmiş ülke firmalarının uluslararasılaşmasını açıklamak için oluşturan mevcut teori ve modellerin gelişmekte olan ülkelere özgü şartların değerlendirmeye alınarak geliştirilmesi durumunda gelişmekte olan ülke firmalarının uluslararasılaşmasını da açıklayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the rise of emerging country firms' foreign direct investments has made the study of these firms' internationalization important. Also, lately, what the emerging country firms's firm-specific avantages are and how the country-specific avantages affect the firms' firm-specific avantages have been the interest of many researchers. In this thesis study, the foreign direct investment of Turkish firms, which are emerging country firms, has been studied. By this means, how Turkish firms internationalize was explored by examining the drivers of the firms, their entry and ownership mode decisions in foreign direct investment, the processes of their internationalization, their firm-specific and country-specific advantages, and their internationalization strategies. Also, the other purpose of this study is to contribute to the discussion, which is about whether these firms are a new type or not, and whether the existing theory and models that were generated by studying developed country firms' internationalization can explain the emerging country firms' internetionalization or not. In this study, case study research method was used and the data were collected through the interviews with the executives of 16 Turkish firms and documantation. Analysis of the data revealed that the firm-specific and country-specific advantages of the firms affect the firms' foreign direct investments and internationalization strategies. Also, it was revealed that the existing theory and models which were generated by studying developed country firms' internationalization could explain the emerging country firms' internationalization in the case of enhancing the theory and models by evaluating the specific conditions to emerging countries.