Almanyada 2000 yılı sonrası İslam hukuku sahasında yapılan akademik çalışmalarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and assignment of academik stadies in Islamic law afteryear 2000 in Germany
  1. Tez No: 591636
  2. Yazar: BETÜL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KOZALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Müslümanların yoğunlukla yaşadığı ülkelerden biri Almanya'dır. Dolayısıyla Almanya'da geçmişten günümüze kadar Müslüman akademisyenler ve oryantalistler tarafından İslam Bilimleri alanında birçok çalışma yapılmıştır. İslam hukuku, üzerinde etraflıca çalışmalar yapılan alanlar arasında yer almaktadır. Başta Alman oryantalistler olmak üzere Müslüman akademisyenler tarafından da bu alanda birçok çalışmaya imza atılmıştır. Çalışmamızda, İslam hukuku alanında 2000 yılı sonrası kaleme alınan çalışmalar incelenmiştir. Bunlar arasında, akademik çalışmalardan yüksek lisans tezleri, doktora tezleri, sempozyum bildirileri, bireysel çalışmalar ve bireysel olarak kaleme alınan popüler çalışmaları tespit edip değerlendirmeye çalıştık. Ulaşabildiğimiz çalışmaları kronolojik olarak tanıtıp değerlendirmeye çalıştık. Ele alınan eserlerde konular, müellifler, yayım yeri, tarihi, yayınevi gibi bilgi vermekle yetindik. Ulaşamadığımız çalışmaların toplu listesini tezimizin ekler kısmında verdik.
Özet (Çeviri)
A place where a lot of muslim people live is Germany. On the occasion of there are a lot of studies in the field of Islamic science written by muslim graduate and oriental from past till today in Germany. Islamic law is also one of the most popular studies made by them. Primary german oriental and muslim graduate began to write in this field. In our study, we researched all studies written after 2000 in the field Islamic law. In this connetion we analysed and assessed academic studies like theses, dissertations, symposia, academic single studies and non academic single studies. Studies which we achieved we highlighted and assessed in a chronological order. We also mentioned in literature which we selected personally, topics, authors, in which journal they were published, place and date of publication, etc. At least we mentioned studies we couldn't achieve in supplement of our thesis.