Profesyonel futbolcuların dini inançlarının incelenmesi ve dinin motivasyona etkisi
Evaluation of religious beliefs of professional football players and the effect of religion on motivation
- Tez No: 591697
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; profesyonel futbolcuların dini inançları ile motivasyonel dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma için 50 sorudan oluşan içerisinde“Kişisel Bilgi Formu”, Dini Dünya Görüşleri Ölçeği“ ve ”Motivasyonel Dindarlık Ölçeği" nin bulunduğu bir anket formu hazırlanmıştır. Bu araştırma Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen profesyonel futbol liglerinde (Spor-Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig) oynayan 416 profesyonel futbolcu ile yapılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi için SPSS 21.0 paket programından faydalanılmış ve iki grup arasındaki değerlendirmeler için T testi, ikiden fazla grup arasındaki değerlendirmeler için normal dağılan değişkenlerde Tek Yönlü Anova testi, normal dağılmayan verilerde ise Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. İlaveten futbolcuların dini dünya görüşleri ile motivasyonel dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin yönünü ve derecesini belirlemek için Korelasyon katsayısına bakılmış ve Regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre profesyonel futbolcuların dini dünya görüşleri ile motivasyonel dindarlık düzeyleri arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Profesyonel futbolcuların dini dünya görüşlerinin, motivasyonel dindarlık ölçeğinin alt boyutları ile olan ilişkisine bakıldığında ise; Futbolcuların dini dünya görüşleri ile güç ve güven kaynağı olarak Tanrı ile ilişki boyutunda pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu ve prososyal ve dini-entelektüel sorumluluk boyutu ile yine pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca yaş, mevki ve dindarlık algısı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuş, medeni durum, eğitim durumu, lig, milli takımda oynama, yurt dışında futbol oynama, gelir düzeyi ve yetiştiği yerleşim yeri değişkenlerinde ise anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the religious beliefs and the levels of motivational religiosity for the professional football players. For the research, a survey which was consisted of 50 questions and contained“Personal Information Form”, Religious Worldview Scale“ and ”Motivational Religiosity Scale" was prepared. This research was performed on 416 professional football players playing in professional football leagues (Spor-Toto Süper Lig, PTT 1st League, 2nd League and, 3rd League) organized by Turkish Football Federation. In order to analyze research data, SPSS 21.0 package program is utilized. T-test applied to make consideration between two groups, One Way ANOVA test applied for consideration among more than two groups when variables distributed normally, and Kruskal Wallis H test used for variables which aren't distributed normally. Additionally, to determine direction and degree of relationship between worldview of football players and motivational religious levels of football players, Correlation coefficient is observed, and Regression analysis is applied. According to the obtained results, it can be seen a moderately positive correlation between the religious worldview and the levels of motivational religiosity for the professional football players. With reference to the relationship of the sub-dimensions of the motivational religiosity scale, it has been determined that there is a strong positive correlation between the dimension, Interpretation of postmortem life and the dimension, The relationship with God as a power and confidence source, and that there is a strong positive correlation with Prosocial and religious-intellectual responsibility. In addition, significant differences were found in age, position and religiosity perception, while no significant difference was found in marital status, educational status, league, playing in national team, playing abroad, income level and settlement where player grows up.