Korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukları koruyucu ve destekleyici tedbirler
Custodial and supporting measure for child who needs to be preserved and who is dragged into crime
- Tez No: 591722
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Law, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yirminci yüzyıldan itibaren çocukların yetişkinlerden farklı ihtiyaçları olduğu ve zayıf konumda bulundukları kabul edilerek uluslararası alanda çocuk haklarının tanınması ve korunması amacıyla çalışmalar başlamıştır.Ülkemiz çocuk haklarına ilişkin sözleşmelere taraf devlet konumundadır. Çocuk kavramı hukuk sistemimizde geniş bir anlam taşımakla birlikte bu tez çalışmamız korunmaya ihtiyacı olan ve suça sürüklenen çocuk kavramıyla sınırlandırılmıştır. Mevzuatımızda çocukları korumaya yönelik genel ve özel nitelikle çok sayıda düzenleme bulunmaktadır. Tez çalışmamız çocukları korumaya yönelik alınan koruyucu ve destekleyici tedbirler başlığına indirgenmiştir. Koruyucu ve destekleyici tedbirler ise özellikle 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu olmak üzere diğer özel kanunlardaki düzenlemeler esas alınarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the twentieth century, the studies on the children's rights have been globally exerted to acknowledge, to protect and to defend the children's rights considering that the children have different needs than adults and they are regarded to be in a weaker position. Turkey is a state party to the Convention on the rights of the child. Although the concept of child has a wide meaning in Turkish legal system, this study is limited to the concept of child who needs to be preserved and who is dragged into crime. In our legislation, there are many regulations about the protection of children with many general and special features. Our study has been reduced to the custodial and supportive measures taken to secure the children. These custodial and supportive measures are examined on the basis of all regulations, significantly the Law on the Protection of Children No. 5395.