Jenö Hubay ve op. 99 no 3 keman konçertosunun teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
Jeno Hubay and technical and musical investigation of op. 99 no 3 violin concerto
- Tez No: 591721
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENOL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Macaristan'ın önemli müzikal figürlerinden biri olan Jenö Hubay, keman alanına kendini adamış başarılı bir keman virtüözü, üretken bir besteci ve ünlü virtüözler yetiştirmiş önemli bir pedagogdur. Aynı zamanda güçlü pedagog kimliği sayesinde, dünyaca ünlü Macar Keman Okulu'nun kurulmasında büyük rol oynamıştır. 19. yy'ın sonlarında ve 20. yy'ın ilk çeyreğinde yaşamış olan Jenö Hubay, Macar halk müziğinin etnik melodik kalıplarını ve ritmik ruhunu kullanarak, eserlerinde modern ve özgün bir stil yaratma çabasında olmuştur. Bu çalışmada Alman asıllı Macar keman virtüözü ve pedagog olan Jenö Hubay'ın sanat ve eğitim hayatı, etkilendiği ve çalıştığı besteciler, Macar Keman Okuluna katkılarına değinilmiş ve en popüler keman konçertolarından No 3 op. 99 keman konçertosu ele alınmış; teknik ve müzikal açıdan analiz edilmiştir. Keman eğitim repertuvarında çokça rastlamadığımız bu konçertonun teknik, müzikalite, tempo ve renk değişimi açısından zengin; yorumcuyu veya öğrenciyi geliştirecek güçlü eserlerden biri olduğu ve besteci ile ilgili dünya çapında çok az sayıda kaynak bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle; öğrenciler ve eğitimcilere, bu unutulmuş başarılı Macar virtüöz kemancı ve besteciyi tanıtmak; besteci veya eser hakkında araştırma yapmak, icra etmek isteyen yorumcu veya öğrenciye yararlı olabilecek Türkçe bir kaynak oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important musical figures of Hungary, Jenö Hubay is an accomplished violin virtuoso who dedicated himself to the violin field, a prolific composer and an important teacher who raised famous virtuosos. At the same time, thanks to his strong pedagogical identity, he played an important role in the establishment of the world-famous Hungarian Violin School. Jenö Hubay , who lived in the late 19th century and the first quarter of the 20th century, created a modern and unique style in his works using the ethnic melodic patterns and the rythmic spirit of Hungarian folk music. In this study, the art and education life of the German-born Hungarian violin virtuoso and pedagogue Jenö Hubay, the composers whose influences and influences were studied, the contributions to the Hungarian Violin School, and the no.3 op.99 violin concerto of the most popular violin concertos were taken into consideration; technical and musical analysis. This concerto, which we do not see in the violin education repertoire, is rich in technical, musicality, tempo and color change; There are very few sources around the world in which the composer is one of the strongest works to develop the commentator or student. Therefore; The aim of this course is to introduce students and educators to this forgotten successful Hungarian composer and to make researches about the composer or the work, or to create a Turkish resource that can be useful to the student.