Şehîrlizâde İbrahim B. Fazlullah es-Sivâsî'nin Hâşiyetü Şehîrlizâde 'Alâ Şerhi'r-Risâleti'l-Vaz'iyye adlı eserinin değerlendirme ve tahkiki
Evaluation and critically edition of Shahīrlizādah İbrahim b. faḍl-Allāh as-Sivāsī's work called Hāshiyah Shahīrlizādah 'Alā Sharh al-Risālah al-Waḍ'iyyah
- Tez No: 591723
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezimizin konusunu“Şehîrlizâde İbrâhîm bin Fazlullâh es-Sivâsî'nin Hâşiyetü Şehîrlizâde 'alâ Şerhi'r-Risâleti'l-Vaz'iyye Adlı Eserinin Değerlendirme ve Tahkiki”teşkil etmektedir. Vaz' ilmine dair kaleme alınan bu eseri konu alan çalışmamızda müellif İbrâhîm b. Fazlullâh'ın hayatı, talebeleri, ilmî kişiliği ve eserlerinin yanı sıra, onun söz konusu eseri tanıtılacaktır. Çalışmamiz bir giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında vaz' ilmine ve bu ilim dalı etrafında oluşan literatüre yer verilmiştir. Birinci bölümde müellifin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde müellifin adı geçen eserinin tanıtımı ve kapsamlı bir değerlendirmesi, üçüncü bölümde ise eserin tahkikli metni ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is“Evaluation and Critically Edition of Ibrāhīm b. Faḍl-Allāh as-Sivāsī's Work Called Ḥāshiyah Shahīrlizādah 'alā Sharh al-Risālah al-Waḍ'iyyah”. In our thesis which took the topic this work that is concerning the science of waḍ', we will introduce not only the life of the author Ibrāhīm b. Fađl-allāh, his students, scientific personality and his works, but also his book which we mentioned. Our study consists of an introduction, three chapters and conclusion parts. In the introduction part, the science of waḍ' and the literature around this branch of science are given. In the first part, the life and works of the author, in the second part the presentation and comprehensive evaluation of the author's work, in the third part the critically edited text of the work is presented.