Normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynler ile özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin algıladıkları eş desteği ve evlilik doyumu düzeylerinin incelenmesi
Examination of the levels of perceived spousal support and marital satisfaction of parents who have normally developed children and who have children with special needs
  1. Tez No: 591731
  2. Yazar: ZEYNEP KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV GİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma ile normal gelişim gösteren ve özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin algıladığı eş desteği ve evlilik doyumu düzeylerinin karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna 209 özel gereksinimli çocuğu olan ebeveyn ile 181 normal gelişim gösteren çocuğu olan toplam 390 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 'Demografik Bilgi Formu' ve geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmış olan 'Eş Destek Ölçeği' ve 'Evlilik Yaşamı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS-22 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerin algıladığı eş desteği alt boyutları ile cinsiyet, yaş, meslek ve evlenme şekli arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerin evlilik doyumunu sadece eğitim düzeyi değişkeninin yordadığı görülmüştür. Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin algıladıkları eş desteği alt boyutları ile cinsiyet, gelir düzeyi, flört süresi ve evlenme şekli arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin evlilik doyumunun cinsiyet, yaş ve evlenme şekline göre farklılaştığı bulunmuştur. Çocuğun tanısının ebeveynin algıladığı eş desteği ve evlilik doyumunda önemli bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerin algıladığı eş desteği ve evlilik doyumu düzeyi, özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlere göre daha yüksektir. Hem normal gelişim gösteren ve hem özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerde algılanan eş desteği arttıkça evlilik doyumunun da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study aimed to examine and comparing the perceived spousal support and marital satisfaction levels of parents who have children with special needs and normally developed children. There are 390 persons in total of which 209 parents have children with special needs and 181 parents have children with normally developed. In order to collect data 'Demographic Information Form' prepared by the researcher and 'Spousal Support Scale' and 'Marital Life Scale' were used. SPSS-22 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis of the data obtained in the study. As a result of the research; a significant difference was found between the perceived spousal subscales of parents with normal developmental children and gender, age, occupation and way of marriage. It was seen that only the educational level variable predicted the marital satisfaction of the parents with normal developing children. A significant difference was found between the perceived spousal subscales of the parents with children with special needs and gender, level of income, duration of flirtation and way of marriage. A significant difference was found between the marital satisfaction of the parents with special needs and gender, age and way of marriage. It was seen that the diagnosis of the child did not make a significant difference in the perceived parental support and marital satisfaction. Perceived spousal support and marital satisfaction levels of parents with normal developing children are higher than parents with special needs children. Marital satisfaction was found to increase with perceived spouse support in parents with normal development and special needs children.