Figural motifs on Halaf pottery: An iconographical study of late neolithic society in Northern Mesopotamia
Halaf çanak-çömleği üzerindeki figürel motifler: Kuzey Mezopotamya'da ikonagrafik (Betimsel) çalışmalar
- Tez No: 591738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIE HENRİETTE GATES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yazıdan önceki kültürlerin yaşan tarzları, günlük aktiviteleri, dini inanışları, yakın veya uzak mesafe ticari ilişkileri veya kültürel etkileşimleri hakkındaki bilgiler o dönem kültürlerinin ürettiği ürünlerden gelmektedir. Üretilen malzemeler kısaca: taş aletler, çanak-çömlekler, gündelik veya dini amaçlı yapılar ve benzeri şeyler örnek olarak söylenebilir. Kazılar veya sosyo-kültürel araştırmalar sayesinde geçmiş dönemlere ait toplumların ürettiği malzemeler veya toplumlar hakkında yorumlar yapabilmekteyiz. Duvar resimleri, çanak-çömlekler üzerindeki motifler veya sahneler bizlere eski kültürlerin yaşam tarzları veya dini inanışları hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu tezin amacı, Kuzey Mezopotamya'da geniş bir alana yayılan Geç Neolitik döneme ait Halaf kültürüne ait üretilen kaplar üzerindeki motifler veya sahneler hakkında bilgi vermektir. İlk önce Halaf kültürünün sosyo-kültürel yapısı incelenecektir. Daha sonra Halaf kültürüne ait kapların özerinde olan hayvan motifleri, insan motifleri veya bir olayı anlatan sahnelerin bize Halaf kültürü hakkında ne tür bilgi sunulacağı araştırılacaktır. Ayrıca dans eden figürlerin ve şölenin/ziyafetin Halaf kültürü için ne anlam taşıdığını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Information about the lifestyles of ancient cultures, their daily activities, religious beliefs, close or long distance trade relations, or cultural interactions come from their products. Ancient material productions can be briefly mentioned by examples such as stone tools, pottery, and secular or religious buildings. Thanks to excavations or socio-cultural surveys, we are able to make comments on the ancient societies' materials. Wall paintings, motifs or scenes on pottery provide us important information about the lifestyles or religious beliefs of ancient cultures. The aim of this thesis is to give information about the motifs on Halaf pottery, which belongs to the Late Neolithic period and spread over a wide area in Northern Mesopotamia. First, the socio-cultural structure of the Halaf culture will be examined. It will turn to animal motifs, human motifs or narrative scenes on Halaf pottery for the information about Halaf culture that it presents to us. It also examines the role of dancing figures and feasting in the Halaf culture.