Duvar seramiklerinde üç boyutlu modüler uygulamalar
Three dimensional modular applications in wall ceramics
  1. Tez No: 591737
  2. Yazar: MELTEM ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KOÇAK ÖZESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yüzey kaplaması olarak kullanılan modüler seramik birimlerin oluşturulması ve kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi paylaşmayı amaçlayan bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde modül ve mekan kavramlarının tanımlamaları, modüler tasarımın genel özellikleri ve özellikle seramik sanatında modülerlik ile ilgili araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise modüler seramik yüzey kaplamaları ve üretim teknikleri, geçmişten günümüze kadar olan süreç örneklerle anlatılmıştır. Bu bölümün devamında ise iç ve dış mekânlarda yüzey kaplaması olarak kullanılan birimlerin özellikleri, mimari yapılarda kullanım alanları ve bu yapılara örnek verilerek detaylandırılmıştır. Son bölümde ise yapılan araştırma neticesinde geçmişten bugüne, modüler birim yaratma süreci yorumlanarak kişisel modül tasarımları ve uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to create detailed information about the use of modular ceramic units used as surface coatings and their usage areas, consists of four parts. In the first chapter, the definitions of the concepts of module and space, general characteristics of modular design and especially the modularity in ceramic art are included. In the second part, modular ceramic surface coatings and production techniques are explained with examples from the past to the present. In the continuation of this section, the properties of the units that are used as surface coatings in interior and exterior spaces are detailed by using examples in architectural structures and by giving examples of these structures. In the last chapter, as a result of the research, the modular unit creation process is interpreted from the past to the present, and the individual module designs and applications are given.