Müzisyenlerde performans kaygısı, trompet performansına etkileri ve başa çıkma yöntemleri
Performance anxiety in musicians, its impact on trumpet performance and coping methods
  1. Tez No: 591754
  2. Yazar: ÇAĞIN AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ZEYNEP ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanoğlunun tarih boyunca çeşitli sebeplerden dolayı duygudurum bozuklukları yaşadığı bilinen bir gerçektir. Anksiyete bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin kaygı ve buna bağlı olarak heyecan, stres ve korku gibi duyguları normalden çok daha yüksek düzeyde yaşadığı bozukluk da duygudurum bozuklukları arasında yer almaktadır. Anksiyete bozukluğunun bir alt başlığı olarak tanımlanan performans anksiyetesi, müzisyenler gibi topluluk önünde performans sergileyen insanların sıkça yaşadığı psikolojik bir problemdir. Son yıllarda literatürde kendine sıkça yer bulan bu bozukluk, önüne geçilememesi durumunda kariyer sonlanması gibi büyük problemlere yol açabilmektedir. Müzisyenler açısından bedensel, zihinsel ve davranışsal sonuçlar ortaya çıkartan performans anksiyetesinin çözümü için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bazılarının uzmanlar kontrolünde uygulanması gerekirken bazıları da bireysel olarak kullanılabilecek yöntemlerdir. Ancak kullanılan yöntemlerin sağlık açısından pozitif ve negatif etkilerinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Amatörden profesyonele kadar her seviyedeki müzisyenin karşısına çıkabilen performans anksiyetesiyle başa çıkma yöntemlerinin öğrenilmesi müzisyenlerin hayatlarını oldukça kolaylaştırabilecek önemli bir noktadır. Yapılan bu tez çalışması kapsamında, performans kaygısı, sonuçları ve başa çıkma yöntemleri ve trompet performansına etkileri ve trompet performansına özgü başa çıkma yöntemleri konusunda yapılmış literatür çalışmaları değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a well known fact that human beings experience mood disorders for various reasons since the beginning of humankind. Anxiety disorder is one of the mood disorders in which the individual experiences anxiety related feelings such as stress and fear at a higher than normal rate. Performance anxiety, defined as a subcategory of anxiety disorders, is a psychological problem frequently experienced by people performing in front of audiences, such as musicians. This disorder which has been frequently found in the literature in recent years, can lead to major problems, such as career termination, if it cannot be prevented. There are various methods for coping with performance anxiety which can have physical, mental and behavioral consequences for musicians. While some of these methods should be applied by professionals, others can be applied individually. However, positive and negative effects of applied methods should be evaluated well. Learning how to get over performance anxiety, which can be faced by musicians of all levels, from amateur to professional, is an important point that can make lives of musicians much easier. Within the scope of this thesis, literature studies about performance anxiety, results and coping methods and their effects on trumpet performance and coping methods specific to trumpet performance were evaluated and interpreted.