Hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizceye yönelik demotivasyon, özyeterlilik ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of preparatory school students' motivation, self-efficacy and anxiety towards english
  1. Tez No: 591755
  2. Yazar: İLKNUR İLGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; bir devlet üniversitesindeki hazırlık sınıflarında yabancı dil eğitimi gören öğrencilerinin; yabancı dil kaygısı, yabancı dile yönelik öz-yeterlilik inancı ve demografik değişkenleri (anne-baba eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik durum, başarı, fakülte, cinsiyet) ile yabancı dil öğrenme demotivasyonları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden keşfedici korelasyonel taramatürü kullanılmıştır. Veriler, toplamda 91 maddeden oluşan üç farklı ölçek (İngilizce Demotivasyon Ölçeği, Yabancı Dil Kaygısı Ölçeği, İngilizce Öz-yeterlilik İnancı Ölçeği) ve demografik özellikler formu yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, ANOVA ve t-testi analizleri ile betimsel istatistikler kullanılarak incelenmiştir. Bulgulara göre, öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik demotivasyon seviyelerinin yüksek olduğu, İngilizce öz-yeterlilik inançlarının ve yabancı dil sınıf içi kaygı seviyelerinin ise orta derecede olduğu saptanmıştır. Demotivasyon ölçeğinin alt boyutları ile öz-yeterlilik ve kaygı ölçeklerinin alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler saptanırken; toplam puanlarda demotivasyon ile İngilizce öz-yeterlilik arasında ve demotivasyon ile yabancı dil sınıf içi kaygısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Öğrencilerin demotivasyon düzeyleri ile anne-baba eğitimleri, üniversite giriş puanları, fakülteleri, yabancı dil seviyeleri arasında anlamlı farklılık gözlemlenmektedir. Fakat demotivasyon düzeyleri sosyo-ekonomik duruma göre farklılaşmaktadır. Benzer şekilde, demotivasyon düzeyleri için cinsiyete göre de anlamlı farklılık gözlemlenmektedir. Elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılarak araştırmacılar, karar alıcılar ve uygulayıcı olan öğretmenlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship among the school of foreign languaguages students' demotivation and foreign language anxiety, self-efficacy, demographic variables. In the study, exploratory correlational survey was used among quantitiative research designs. The data were collected by using three scales that had 91 items (Demotivation Scale for English, Foreign Language Anxiety Scale, Self-efficacy Scale for English). The data were analyzed by descriptive statistics, correlation, ANOVA, and t-test analysis. The findings reveal that the level of students' demotivation is high, and their self-efficay and anxiety levels are moderate. While significant correlations were found for the sub-dimensions of the scales, no correlation was found between demotivation and foreign language anxiety and demotivation and self-efficacy for the total scores.There is no significant difference between the demotivation level of the students and their parents' education, university exam achievement, faculty and language proficiency. However, there is significant difference between socio-economic status and demotivation. Likewise, significant difference was seen between gender and demotivation. The results were discussed through literature, and some recommendations were made for the decision takers and teachers.