Mustafapaşa, Aios Konstantinos ve Eleni kilisesi restorasyon önerisi
Mustafapasa, Aios Konstantinos and Eleni church restoration proposal
- Tez No: 591765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada Nevşehir İli, Ürgüp İlçesi, Mustafapaşa Köyü'nde yer alan Aios Konstantinos ve Eleni Kilisesi çalışma konusu olarak seçilmiştir. Yapının tarihsel sürecinin incelenmesi, güncel durumunun belgelenmesi ve korunarak yaşatılması amacıyla restorasyon önerisinin hazırlanması amaçlanmaktadır. Tez konusu kilisenin değerlendirilebilmesi için gözlem, sözlü görüşmeler, alan çalışması, kurum arşiv çalışması, belgeleme ve kaynak taraması yapılmıştır. Eski adı Sinasos olan Mustafapaşa Köyü, Kapadokya Bölgesinde yer almasının yanı sıra 20. yy.ın ortalarına kadar Rum Ortodoks, Ermeni ve Müslümanların birlikte yaşadığı bir alanda yer almaktadır. 1924 yılında yapılan mübadele ile gayrimüslüm halk bölgeden ayrılmıştır. Bu değişim ile tez konusu kilise özgün işlevini yitirmiştir. Hazırlanan tez, giriş bölümü de dâhilsekiz bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, tez çalışmasının amaç, kapsam, sınırlılıkları, literatürdeki yeri ve materyal/yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde, Kapadokya Bölgesi'nin genel tanımı, tarihi ve fiziki özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kilise yapısı, bölümleri ve mimari elemanlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde tez konusu kilisenin yer aldığı Mustafapaşa Köyü'nün konumu, tarihsel süreçte 1924 yılında gerçekleştirilen mübadeleden önceki ve sonraki durumundan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde tez konusu kilisenin rölöve çalışmaları ve belgelenmesi yapılmıştır. Altıncı bölümde restitüsyon çalışması bağlamında yapının tarihsel araştırması ve karışılaştırmalı çalışması yapılmıştır. Yedinci bölümde restorasyon çalışması için yapılan analizlerle birlikte öneri geliştirilmeye çalışılmıştır. Sekizinci bölümde ise sonuç ve öneriler kısmı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study Aios Konstantinos and Eleni Church located in Mustafapasa village in Ürgüp town of Nevsehir province was chosen as study subject. Preparation of restoration proposal was aimed to investigate historical process, authenticate current situation and sustain by protecting of the structure. To evaluate thesis subject of the church, observation, interview, area work, institute achieve work, documentation and literature work were conducted. Formerly known as Sinasos, Mustafapasa village, besides located in Cappadocia province Greek, Orthodox, Armenian and Muslims lived together until mid 20th century. With the population exchange in 1924, non-muslim public left the province. With this exchange, the church which is subject of this thesis lost the function. This thesis consists of eight chapters including introduction chapter. At the first chapter of the study, aim, scope, limitations, place in literature, material and method of the thesis were mentioned. At second chapter, general definition, historical and physical characteristic of Cappadocia region was mentioned. At third chapter, church structure, section and architectural elements were referred. At fourth chapter, the location of Mustafapasa village where the subject church of the thesis is located and at historical process, the situation of the village before and after the population exchange in 1924 was mentioned. At fifth chapter, survey work and authorization of the church which is subject of the thesis was mentioned. At sixth chapter, in the context of restitution work, historical process and comparative study were mentioned. At seventh chapter, together with analyses for restoration work, proposals were tried to develop. At eighth chapter, conclusion and proposal part were presented.