Hentbol, voleybol, futbol, güreş, judo okul takımlarında yer alan üniversite öğrencilerinin antropometrik yapıları ile motorsal test ölçümlerinin incelenmesi
The Evaluation of antropometry measurement and appropriateness of their branch on athlete students at university
- Tez No: 59178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Ondokuz Mayıs Üniversitesi okul takımlarında yer alan öğrencilerin fizyolojik özellikleri, antropometrik yapılan ve motorsal test ölçümlerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 17-28 yaşlan arasında (Ort.±SD) yaşlan 22.63+2.75 yıl değişen hentbol, voleybol,güreş,fûtbol,judo takımlarında yer alan 68 erkek sporcunun antropometrik ölçümleri (yaş, boy, vücut ağırlığı,vücut deri kıvrımı ve yağ yüzdesi, çevre, uzunluk ölçümleri,beden kitle indeksi,kormik indeks) ve motorik özellikleri (kuvvet, esneklik, hız, dayanıklılık, anaerobik güç,solunum kapasitesi,kalp atim sayısı) değerleri alındı. Ölçüm sonuçlarına göre güreş ve futbol arasında boyun çevresi,güreş ve voleybol arasında ekstansiyonda biseps çevresi, güreş ve voleybol arasında bacak uzunluğu, motorik özelliklerden;güreş ve voleybol, voleybol ve futbol arasında dikey sıçrama, güreş ve voleybol,güreş ve futbol arasında şınav,hentbol ve judo arasında istatistik bakımından anlamlı farklılık varken (P< 0.05), diğerlerinde bulunamadı (P> 0.05). 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to analyse the physiologic features, antropometric constructions and motor test values among branches on the Ondokuz Mayıs University. 68 sportsmen at university team which were 17-28 year old (Mean+SD) 22.53+2.75 year old, were handball, volleyball, wrestling,football,judo players. In this investigation; antropometric values (age,height,body weight,skinfold measurements and percentage of body fat,circumferences,lenght measurements,body mass indeks, cormic indeks) and motor test values (strenght,flexibüity,100m.,anaerobik power, spirometric values of ventilation,heart beat) measured. According to our measurement results, there are significant relationships between wrestling and football at neck circumfrences,wrestlig and volleyball at biceps circumfrences at extension, wrestling and volleyball at leg lenght, wrestling and volleyball, volleyball and football at vertical jump, wrestling and volleyball at pull down,handball and judo at heart beat during rest (P< 0.05). 76