Vergi affı uygulamaları ve mükellefler üzerine etkilerinin incelenmesi (1980 sonrası Türkiye örneği)
Examining tax amnesty applications and their effects on taxpayers (An example of Turkey after 1980)
- Tez No: 591784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1980 sonrası çıkarılan vergi afları, amaçları ve uygulama sonuçları hakkında bilgi vermek ve afların mükellefler üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Tezin yazımında, literatür tarama yöntemi ile Google Akademik, YÖK Tez, Science Direct, Scopus gibi veri tabanlarına Türkçe olarak“Vergi affı”ve“Mükellef”anahtar kelimeleri, İngilizce olarak“Tax Amnesty”and“Taxpayer”kelimeleri girilerek yararlanılacak kaynaklara ulaşıldı. Derlemenin amacına uygun ve tam metin hallerine ulaşılabilen makalelerden yararlanıldı. Ayrıca Kütüphane katologları taranarak bu alanda yazılmış kitaplar incelendi. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde, çeşitli kaynaklarda yer alan af kavramı tanımları, vergi affının çıkarılma nedenleri siyasi, ekonomik/ mali, idari ve teknik nedenler başlıkları altında ele alındı. Ayrıca vergi affını savunanların görüşleri ile vergi affına karşı çıkanların görüşleri incelendi. İkinci bölümde, Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizde çıkarılan vergi afları incelendi, gerekçe ve uygulama esaslarına yer verildi. Üçüncü bölümde ise, vergi aflarının mükellefler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the purpose of giving information about tax amnesties that were granted in Turkey after 1980, as well as their purposes and outcomes and also examining the effects of the amnesties on taxpayers. The thesis was written by searching Turkish keywords like“Vergi affı”and“Mükellef”and English keywords like“Tax Amnesty”and“Taxpayer”on databases such as Google Akademik, YÖK Tez, Science Direct, Scopus and by attaining the resources to be used via literature review method. Full-text articles fitting the purpose of the compilation were utilized. In addition, Library catalogues were reviewed and the books written in this area were examined. In this context, the first section of the study handled the definitions of the concept of amnesty which is included in various resources, reasons of granting tax amnesty and political, economic/financial and technical reasons under relevant topics. Besides, the views of people defending tax amnesty and the views of those opposing tax amnesty were examined. The second section examined the tax amnesties granted throughout the history of the Republic and included the principles of justification and application. Finally, the third section examined positive and negative effects of tax amnesties on taxpayers.