Üniversitelerin sürdürülebilirliklerinin sağlanmasında rekabet stratejileri ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between competitive strategies and human resources management practices in providing sustainability of universities: Turkey case
- Tez No: 591783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye'de faaliyet göstermekte olan üniversitelerin rekabet stratejileri ile İKYU arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan üniversiteler belirlenerek izledikleri rekabet stratejileri ve İKYU'ları incelenmiştir. Araştırma sonunda Türkiye'de faaliyet göstermekte olan üniversitelerin rekabet stratejileri ile İKYU'ları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu, İKYU'nun rekabet stratejileri üzerinde ve rekabet stratejilerinden farklılaştırma stratejisi üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca rekabet stratejilerinin İKYU üzerinde ve İKYU'dan ödüllendirme-performans, kariyer, eğitim ve geliştirme ile işçi sağlığı ve iş güvenliği faaliyetleri üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to examine the relationship between competitive strategies of universities operating in Turkey with human resource management practices. For this purpose, universities operating in Turkey have been determined, and their competitive strategies and human resources management practices have been studied. Research results revealed that there is a positive relationship between human resource management practices and competitive strategies of the universities operating in Turkey. It has been also inferred that that human resources management practices have a significant and positive effect on differentiation strategies on competitive strategies. In addition to this, further results have been showed that competitive strategies have a significant and positive effect on human resources management practices and rewarding-performance; career; training and development; and worker health and job security activities, which are human resources management practices.