Middle school students' use of problem-solving steps and their strategies in solving word problems
Ortaokul öğrencilerinin kelime problemlerinde problem çözme adımlarını kullanımları ve bu problem çözümlerinde kullandıkları stratejiler
  1. Tez No: 591787
  2. Yazar: CAFER SİNAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
u çalışmanın amacı, farklı sınıf seviyelerindeki (5., 6., 7. ve 8. sınıf) ortaokul öğrencilerinin genel olarak sayılarla ilgili problem çözme sorularının çözümü sürecinde problem çözme adımlarını kullanımları ve kullandıkları stratejileri gözlemlemektir. Çalışmanın verileri 2017-2018 akademik yılı güz döneminde toplanmıştır. Çalışma örneklemini Konya ilindeki 116 (29 beşinci sınıf, 29 altıncı sınıf, 25 yedinci sınıf ve 33 sekizinci sınıf) ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Her bir sınıf seviyesi için farklı Problem Çözme Başarı testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada araştırma sorularına cevap vermek için temel nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.“Ortaokul öğrencileri ne dereceye kadar, belirlenen çerçeveye dayalı olarak problem çözme adımlarını kullanıyor?”ve“Ortaokul öğrencilerinin kelime problemlerinde kullandıkları stratejiler nelerdir?”sorularına cevap vermek için içerik analizi yapılmıştır. Ayrıca verileri tanımlamak için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Bazı kelime problemlerinde, öğrenciler genel olarak aritmetik stratejiyi kullanmayı tercih etmelerine rağmen, farklı stratejiler kullanabilme yeteneklerini gösterdiler. Aynı zamanda, araştırma bulguları öğrencilerin en önemli eksikliğinin çözümlerinde gerçek yaşam bilgi ve deneyimini kullanamadıklarını göstermiştir. Problem ifadelerinin ortaya koyduğu gerçek yaşam bağlamları ile problem çözümünde gerçekleştirdikleri işlemler arasındaki gerçek ilişkileri göz önünde bulundurmamışlardır. Çalışmadan elde edilen sonuca göre çoğu öğrencinin gerçek yaşam problemlerindeki matematiksel akıl yürütme becerilerini kullanmada zorlandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the middle school students' use of problem solving steps and their use of the strategies in the process of solution of Problem-Solving questions related to topics of numbers generally. The data was gathered in the fall semester of the 2017-2018 academic year. The study sample included 116 (29 fifth graders, 29 sixth graders, 25 seventh graders, and 33 eighth graders) middle school students in Konya, Turkey. Different Problem Solving Achievement tests were used in the study for each grade level. In this study, basic qualitative research design was used to answer the questions“To what extend students use problem solving steps based on the identified framework?”and“What are the middle school students' strategies in the word problems?”. Furthermore, descriptive statistics was used to describe the data. The results of the study revealed that in some word problems, students showed their ability to use different strategies although the students generally preferred to use the arithmetic strategy. At the same time, the research findings showed that the most important deficiency of students was that they did not use real world knowledge and experience in their solutions. They did not take into account the real relationships between real-life contexts revealed by the problem statements and the operations they carried out in the problem solution. According to the results of the study, most of the students had difficulties in explaining their mathematical reasoning and making critics related to real life problems.