Örgütsel dışlanma, olumlu sosyal davranış, saldırgan davranış, iş-yaşam dengesi, öz-kontrol ve zaman yönelimini ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between workplace ostracism, work-life balance, selfcontrol, time orientation, anti-social and pro-socialbehavior
- Tez No: 591786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal bir varlık olarak insan gruba ait olma ihtiyacı duymaktadır. Bu ihtiyacının karşılanmaması, reddedilmesi ya da görmezden gelinmesi kendisi ya da grup için olumsuz sonuçlara neden olabilmektir. İş yaşamında da çalışanların sıkça karşılaştıkları (Fox ve Stallworth, 2005) bir durum olarak örgütsel dışlanma özellikle incelenmesi gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, örgütsel dışlanma temelinde İstanbul ilinde yaşayan beyaz yakalı çalışanların iş-yaşam dengeleri, öz-kontrol düzeyleri, zaman yönelimleri, pro-sosyal ve saldırgan davranışlarının ilişkisi incelenmeye çalışılacaktır. Bu amaçlar, veri toplama yöntemi olarak; kişisel bilgi formu“İş Yerinde Dışlanma Ölçeği”(Ferris ve ark., 2008),“İş-Yaşam Dengesi”(Apaydın, 2011),“Öz-Kontrol Ölçeği”(Tangley ve ark., 2012),“Zimbardo Zaman Yönelimi Envanteri”(Zimardo ve Boyd, 1999),“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”(Buss ve Perry, 1992) ve son olarak da“Yetişkin Pro-Sosyallik Ölçeği”(Caprara ve ark., 2005) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerde iş yerinde yaşanan dışlanma deneyiminin iş-yaşam dengesi ve saldırganlık üzerinde, neden sonuç ilişkisi açısından anlamlı bir etkiye sahip olarak görünmektedir. Zaman yönelimi açısından iş yerinde dışlanma deneyimine baktığımızdaysa, gelecek yönelimli olan bireylerin dışlanma deneyiminden etkilendikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a social existance, people need to belong to the group. In case of failure regarding including, rejecting or ostracising by a social group may lead to negative concequences. Workplace ostracism as a situation frequently encountered by employees in business life is an area that needs to be examined inparticular. The aim of this study is to investigate the relationship between work life balances, self-control levels, time orientations, pro-social and aggressive behaviors of white collar workers living in Istanbul on the basis of workplace ostracism. For this purpose, as data collecting method; personal information form“Workplace Ostracism Scale”(Ferris, et all, 2008),“Work-Life Balance Scale”(Apaydın, 2011),“ Self-Control Scale ”(Tangley, 2012),“Zimbardo Time Orientation Inventory ”(Zimardo & Boyd, 1999),“ Buss-Perry Aggression Scale ”(Buss & Perry, 1992) and“ Adult Pro-Sociality Scale ”(Caprara & et all., 2005 were used. The data obtained from the study was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0. In the data obtained, the experience of workplace ostracism seems to have a significant effect on worklife balance and aggression in terms of cause and effect relationship. In the data obtained, the experience of workplace ostracism revials to have a significant effect on work-life balance and aggression in terms of cause and effect relationship. When we look at the ostracism experience in the workplace in terms of time orientation, it is revials that future oriented individuals are affected by the exclusion experience.